www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodie Pentru Fluier


Yolo
 Share

Recommended Posts

Salut! Am un fluier nativ american de cateva zile si invat sa cant la el, nu e foarte greu. Am vrut sa invat un pasaj din soundtrack-ul de la Skyrim. Imi iese, pana la un anumit punct unde nu stiu ce sa mai fac.

 

Pasajul pe care vreau eu sa-l invat este acesta

 

----------0-2--2-5-0--------|
-0-2-3--3-------------3-2-0-|
----------------------------|
----------------------------|
----------------------------|
----------------------------|

----------0-2--2-5-7--5-9-7-|
-0-2-3--3-------------------|
----------------------------|
----------------------------|
----------------------------|
----------------------------|

-7-9-10--9-7---------0---2-0-|
-------------10-8-7----3-----|
-----------------------------|
-----------------------------|
-----------------------------|
-----------------------------|

 

Mi-am notat fiecare nota si am inceput sa le cant la fluier, in G key. Bucata asta imi iese foarte bine

 

----------0-2--2-5-0--------|
-0-2-3--3-------------3-2-0-|
----------------------------|
----------------------------|
----------------------------|
----------------------------|

 

Insa cand ajung aici ..

 

----------0-2--2-5-7--5-9-7-|
-0-2-3--3-------------------|
----------------------------|
----------------------------|
----------------------------|
----------------------------| la si-ul ala de pe mi, suna ca naiba. La fel si C# - ul ala. Cam toate notele care sunt mai sus de tasta 5, fie ele ca sunt pe coarda mi sau si, suna urat. Incerc sa gasesc nota dar nu reusesc. La fluier, unele note trebuie suflate mai tare, dar si asa suna oribil.

 

Ma gandesc ca poate ma puteti ajuta voi? :D Aici e o poza cu notele de la fluierul nativ american : image3141.jpg

 

 

 

Ca sa intelegeti mai bine, am facu si un playlist pe soundcloud. Primul track numit b2 este cel care nu-mi iese. Nota care nu-mi iese, ultima, este si bemol-ul din key g ( poza de mai sus ). L-am luat pe ala pentru ca, urcand pe grif, chiar daca nota e aceeasi, este mai inalta decat precedenta, spre lopatica, nu? :D Track-ul numit Skyrim e ala care-mi iese.

 

Poate fac eu ceva gresit, poate nu am gasit notele bune, desi nu cred..am incercat sa cant si in alte key-uri numai ca cel mai melodios este in G, probabil si pentru ca fluierul e acordat in G.

Edited by Yolo
Link to comment
Share on other sites

Pai dupa cum se aude u ai probleme cu notele nu cu melodia. La quena de exemplu notele inalte variaza de la model la model. Dupa cum vad graficul atasat banuiesc ca si aici e acelasi lucru si unele note va trebui sa le cauti.

Observatie: 99% din instrumentele de suflat au o tehnica de vibrato: la saxofon din barbie, la nai din mana, la flaut din diafragma. Nu trebuie exagerat(se foloseste mai putin decat la voce) dar la notele lungi suna chiar sec fara pic de vibrato.

Spor la invatat!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.