www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pc For Home Recording !


Recommended Posts

eu ma descurc foarte bine cu un intel quad core 2,7ghz si 4gb ddr2. folosesc cubase acum si imi duce cam 40 de trackuri ok, de obicei folosesc cam 5-6 vsturi diferite

daca vrei sa lucrezi in aceeasi sesiune si in acelasi program, si ai si multe vsturi, atunci iti trebuie ceva cat de cat ok, dar un procesor quad core cred ca e mai mult decat suficient, oricum unul octocore nu te-ar ajuta mai mult. iar 4gb ram e foarte ok. daca vrei, poti sa-ti pui 6, 8...dar la fel, mai bine iti pastrezi banii pentru o placa de sunet mai buna, sau monitoare mai bune...

dar daca esti la limita cu banii, merge si o configuratie putin mai slaba. mi se pare ca a mai spus cineva, daca pui efecte pe trackuri si le exporti cu tot cu efecte si apoi le dai import din nou, salvezi destul de mult din memorie si e infima calitatea pe care o pierzi la exportare, mai ales daca exporti wav. si cat foloseste fiecare program in parte conteaza. daca vrei ceva care sa-ti consume relativ putin, atunci ala ar fi reaper.

m-am descurcat o data (adica m-am chinuit putin, dar in final am scos-o la capat) cu un procesor single core de 1,8ghz, 1gb ddr1 ram si placa de sunet ,,stock", care era groaznica...oricum isi facea treaba la 16/44,1. in reaper am lucrat cam cu 30 de trackuri cu configuratia asta. iar un calculator ca ala te ajunge acum cam la 200 de lei maxim :) e destul de extrem, dar daca ai rabdare si nervi de otel, merge chiar si asa pana la urma. iar diferenta pana la un procesor quad core si cam 4gb ram e foarte mare. iar un calculator cu o configuratie din asta (bine, sa spunem ca nu vrei o placa video foarte buna, ca vrei doar muzica) gasesti chiar la 800-1000 de lei daca stii unde sa cauti.

iar din restul de 1000-1200......poti sa-ti iei o placa de sunet draguta si niste monitoare decente pentru inceput.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.