www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cubase


Recommended Posts

Salut!

 

Am achizitioant cat de curand o placa audio zoom S2t, e extraordinara, pe lampa etc.

Cand intru in Cubase 5 pe channel 1 e totul lapte si miere, dar cand intru pe channel 2, am input, dar output...pauza.

Am tot cautat problema asta, am incercat mai multe lucruri, dar nu prea vad sa-mi iasa. Am inteles ca-i legat ceva legat de doua legaturi de output, left si right, am tot facut ce-am facut, insa nu mi-a iesit.

Puteti sa ma luminati putin, sunt nou pe moment in Cubase, iar lucrurile o sa le invat din mers. Am lucrat pana acuma cu Fruity Loops, deci nu sunt chiar incepatori in treburi d'astea, sa speram ca cineva o sa vina cu o solutie.

O seara faina sa aveti, numa' bine!

Link to comment
Share on other sites

O fost in garantie, credeam ca-i vreo problema de la channel 2, ca nu aveam deloc nici input, nici output, dar se pare ca am, dar nu iese output din cauza programului, nu am output nici in program sa vad, doar input. Daca bag pe channel 1 iese si din left si din right, chiar astazi mi-a ajuns din garantie. E din program

Link to comment
Share on other sites

intra in devices>vst connections>outputs. acolo ar trebui sa apara placa ta audio si sa fie ceva gen stereo out si apoi sa se imparta in doua. left si right. verifica ca sunt amandoua active. apoi sa verifici si la fiecare track in parte, ca intrarile sunt bine setate. ar trebui sa apara pe stanga acolo.

deasemenea sa verifici si ca ai record enable la fiecare track la care vrei sa se auda ceva

 

sau altfel. cred ca asa este corect. tot la vst connections>inputs> dai add bus si adaugi un bus mono. apoi mai adaugi inca unul tot mono. si la primul mono, in dreapta selectezi un canal de la placa audio, iar la al doilea mono celalalt canal. iar apoi alegi la fiecare track in parte de pe stanga acolo, mono in 1 si respectiv mono in 2.

deci asa ar trebui sa mearga. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Reborn, multumesc mult de lamurire, chiar m-a ajutat. Aveam output-ul activat, dar aveam ceva probleme cu setatul canalelor. L-am tot bajbait si-am facut cum ai zis tu sa fac la input, dar am inceput sa schimb la output si am prins smecheria. Acum sunt destul de lamurit cum sta treaba, insa am sa continui sa-l studiez.

@James:Am incercat si asta, nu-s chair o droaie de filmulete, daca imi aduc aminte era unul facut pe un mac os si vreo 3 pe windows, dar nu m-au prea ajutat, mersi oricum pentru sugestie. :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.