www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender 2009 Special Edition American Standard Telecaster Electric Guitar


K.R.
 Share

Recommended Posts

Pret: 900 Euro


Localitate: Bucuresti


Contact: 0725 518 280


Accept schimburi: Nu accept schimburi
Vand Fender 2009 Special Edition American Standard Telecaster Electric Guitar - este o editie speciala facuta intr-un numar limitat de exemplare - parca s-a facut in 3 culori, cate 500 exemplare din fiecare exemplare. Ca si caracteristici speciale fata de modelul stoc vine cu headstock-ul vopsit in aceeasi culoare ca si corpul, finisaj mult mai subtire (lasa lemnul sa rezoneze mult mai bine), saddle-uri tip vintage si lacul de pe grif usor imbatranit din fabrica.

Specificatiile: corp alder, grif artar si tastiera din abanos, 22 taste medium jumbo, saddle-uri tip vintage, doze DiMarzio Area T.

Prezinta mici zgarieturi pe spate de la curea, surubul de la mufa a fost strans, de unde si lipsa capacelui.

Pretul sugerat de producator vad ca este undeva la 1400 Euro, cu reduceri/oferte ajunge la 1100 (http://www.gak.co.uk/en/fender-american-standard-tele-2009-limited-edition-surf-green/24515)

 

Pretul meu: 900 Euro.

 

Audio (inregistrari in conditii digitale - pe lampa raspunde evident altfel):

- min. 2:45

sau

https://soundcloud.com/kissroland/erised-periphery-solo

 

Contact: 0725 518 280

Bucuresti

 

P.S: Nu ma intereseaza schimburile :)

post-9671-0-80168900-1391980622_thumb.jpg

post-9671-0-65842400-1391980633_thumb.jpg

post-9671-0-83127800-1391980643_thumb.jpg

post-9671-0-69576500-1391980658_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A sunat foarte bine in clip, iar chitara arata foarte ok. Ca idee, diferit fata de varianta standard cred ca este doar headstock-ul. Celelalte chestiuni (thinner undercoat, tinted neck) sunt si pe standard, ca de altfel si saddle-urile care sunt ca la stratocaster (mai moderne decat cele vintage de telecaster). Bafta la vanzare!

Link to comment
Share on other sites

Sunt convins ca e o chitara foarte ok. Am si eu un Tele American Std si stiu ce inseamna. Tocmai de-asta cred ca e bine sa fie clare niste lucruri: dozele sunt American Tele care au fost montate de Standard pana in 2012 - acum vin cu Broadcaster in bridge si Twisted Tele in neck. Chitara are circuitul Delta Tone, la fel ca un Standard. Sigur ca dozele pot suna (usor) diferit de la un set la altul. Pe specificatii, insa, partea electronica este la fel ca un Std pre-2012. Cu undercoat-ul nu ma pot pronunta - @Blackthorn: ce te face sa crezi ca e mai subtire decat la un Std?

 

Repet, nu contest faptul ca e o chitara foarte ok. Parerea mea, bazata pe specificatii, este ca Limited vine de la faptul ca are headstock-ul vopsit in aceeasi culoare cu body-ul si ca are culoarea Surf Green care nu e prezenta pe modelul Standard. In rest pare la fel cu modelul Standard.

 

Inca o data, bafta la vanzare!

Edited by man1ak
Link to comment
Share on other sites

Hai sa lamurim lucrurile, am cantat chitara respectiva, am cantat si fratiorul ei Stratocaster tot LTD Edition (FSR) aceeasi culoare, am avut American Standard 1997, 2001, 2006, 2009, 2011 si 2012. Pot sa iti spun urmatoarele: modelele pana in 2008 aveau un strat de lac gros dat, imi aduc sigur aminte despre asta, modelul 2009 este FSR-ul in cauza si are lac foarte subtire, se vede orice din pe el imediat, Stratocasterul din 2012 avea lac mai subtire decat cele de la inceputul anilor 2000, dar mai gros decat modelul 2009 FSR. Pot sa iti spun sigur ca unul normal al unui amic, fabricat in 2009 ava lac mai gros decat FSR-ul.

 

Asa ca fata de modelul stoc din acelasi an vine cu urmatoarele: culoare speciala Surf Green, matching headstock, lac mai subtire. In plus pare mai ingrijit lucrata, asta ti-o pot spune in comparatie cu alte chitari din aceeasi perioada, dar stiu ca e un lucru subiectiv asta, sau pur si simplu exemplarul acela era mai reusit.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.