www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vocal Cu Exeprienta !


Stefan OPREA
 Share

Recommended Posts

Absolvent UNMB sectia Compozitie jazz - muzica usoara,

vocalist cu peste 30 de piese in romana si engleza, caut colaborari.

Date tehnice:

 

- am un servici deci nu sunt stresat financiar

- am ceva scule (chitari etc)

- ca registru vocal sunt tenor dramatic (registru mediu)

- pot aborda si coveruri de diferite genuri.

 

Caut o trupa de orice fel pentru a canta.

Caut un editor pentru a publica piese.

Caut o trupa care sa vrea producator muzical - asa cum se intelege acest lucru in afara: sa merg in studio si pe materialul trupei sa lucrez si sa modelez pentru a scoate un material profesionist.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sal Stefan! uite, pe noi ne intereseaza, insa nu prea am inteles niste chestii in mare:

 

- cauti si cover si compozitii proprii? te-ar deranja o trupa doar de cover momentan cu compozitii pe viitor? (nu mai compun o nota cu nimeni pana nu colaboram macar o vreme - 1-2 luni ceva - si ne intelegem, vad ca vine, nu pleaca fara sa anunte, nu lipseste de la repetitii ca s-a facut praf in club, nu pleaca din trupa pt ca nu mai are chef asa subit, etc.)

- ce inseamna orice gen? ai aborda si hard rock/heavy metal/thrash? :)

- chestia cu editorul nu prea o inteleg legata strans de trupa ... vrei pt tine personal sau cand s-o face trupa cu material suficient?

- la partea cu producatorul, n-am inteles iarasi (sorry :)) ai zis "sa merg" => sa fi tu producatorul care vine la trupa X/Y, sau sa cautati producator odata ce intri in trupa?

 

scuze de multele puncte insa ce-am enumerat mai sus mi s-a parut destul de corelat de ideea in sine a anuntului - si anume, ca iti cauti trupa - si de asta am intrebat. Again, sunt interesat :) App, ti-am vandut odata ceva, parca o husa :P

Edited by otringal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sal Razvan , multumesc pentru interes!

 

Caut chiar si o trupa de coveruri si pot canta si metale, am cantat cu Soundcheck la un moment dat, pot da foarte bine si growl , chiar fara artificii electronice(as prefera sa dau si ritmica, nu de alta dar vocalul da bine cu o chitara in mana;)) :rock:

 

Editorul sau publisherul este de obicei o firma ce iti popularizeaza piesele la radio-TV sub un contract in care tu compozitor ii cedezi gen 10% drepturi de autor pe piesele tale ca sa ii iasa si firmei ceva profit. De obicei casele de discuri si managerii includ si clauze de editor in contracte. Acolo anuntul meu se referea la mine ca si compozitor.

 

In afara , musical producer, nu inseamna nici:

1. sa iti bage omul banii in muzica ta

2. sa fie sunetist de studio sau tehnician

 

Ma refeream la o trupa cu idei de compozitii care sa accepte sa ma bag la partea tehnica de slefuire, de forma, chestii din astea de finete. Nu spun ca am expertiza de studio sau ca stiu sa lucrez eu personal cu softuri de studio. Producatorii mari ca Brian Eno de exemplu au oameni care lucreaza cu trupa materialul si apoi ei vin si pur si simplu isi pun amprenta si transforma o piesa ordinara intr-un hit. La asta ma refeream.

 

Am luat la pachet de la tine o husa si un strap Dunlop;)

 

O sa postez si o piesa proprie lucrata de mine: initial era o piesa rock alternativ cu ceva influente ska si s-a transformat intr-un pop rock radio-friendlyKontraste - La da da - (master) FINAL.mp3

Edited by Stefan OPREA
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Salutare,

 

Suntem o trupa axata atat pe coveruri (rock gen Deep Purple, Metallica, Scorpions, Black Sabbath, Iron Maiden, Gary Moore, Satriani, Vai, etc.) cat si pe compozitii proprii.

Cautam chitarist caruia sa ii placa muzica amintita mai sus - dar nu numai! - care sa detina instrumente si echipamentul necesar si care sa fie capabil atat de chitara armonie cat si de interventii solistice, pe alocuri.

Avem sala de repetitii in incinta Flaros, repetitiile sunt programate seara.

Oferim un colectiv de oameni faini (cel putin asa speram si ne place sa credem xsmile.png.pagespeed.ic.XmCihtcE1S.webp ), de bun simt, pasionati de muzica, atmosfera calda si prieteneasca precum si posibilitatea de expresie muzicala - sunt binevenite propuneri de piese pentru coveruri, alaturi de idei de piese originale.

Trupa are in componenta: tobar, basist, vocalist si un chitarist. Cautam un al doilea chitarist pentru a intregi potentialul expresiv al trupei si pentru inlocui un coleg de-al nostru care s-a retras din motive personale. De asemenea, vocalul este posibil sa paraseasca trupa (proaspat tatic) asa ca suntem interesati si de zona aceasta.

Pentru detalii ma poti contacta la ciprian_g_ursu@yahoo.com si la telefon 0743 082 840.

Multumesc,

Ciprian

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.