www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tigarile Si Vocea


calin96
 Share

Recommended Posts

Salut.Am si eu o intrebare.AM fumat 3 ani dar putin,adica la scoala ce fumam in pauze 2-3 tigari pe zi,aveam cate 1 sapt nu fumam nimic sau fumam 1 -2 pachete pe zi,dar nu constant.Acum vreau sa ma las.Am senzatia ca vocea a inceput sa se ingroase nu prea am control pe ea cand iau note inalte,adevarul e ca nici nu am luat lectii de canto probabil si de la varsta am 17 ani(+ ca probabil nu e maturizata complet) fumez de la 14.Deci afecteaza fumatul in vreun fel?si daca da,mai pot face ceva in privinta asta sau trebuie sa ma obisnuesc cu ideea?

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, la varsta asta vei observa modificari la vocea ta, deci s-ar putea sa nu aiba legatura cu fumatul. In schimb, am auzit de cazuri care si-au pierdut controlul pe notele inalte din cauza fumatului - deci e si ala un risc. Atata timp cat nu urlii si te incalzesti cu niste exercitii de voce(sunt o tona pe youtube), n-ar trebui sa patesti nimica. Cel mai bine du-te la vreo 2 sedinte de canto, la un profesor bun si te evalueaza el.

Link to comment
Share on other sites

fumatul bine oricum nu iti face, aia-i clar. nu stim cum iti suna vocea acum, dar cu timpul se ingroasa de la fumat. posibil ti-o face gajaita, ragusita, infundata si toate alea. eu de la voce de bariton la 17-18 ani, acum la 23 de ani sunt aproape de bas si mi se aude vocea ca din fundul butoiului. poate o fi doar o intamplare, dar fumatul isi face simtit efectul.

depinde totusi cum exersezi si cum iti antrenezi vocea, ce ambitus ai, unde vrei sa ajungi, sunt multe variabile de luat in considerare. depinde si ce gen de muzica vrei sa canti...daca lemmy kilmister e idolul tau, baga nicotina, ca te ajuta :lol:

cat timp iei lectii de canto, inveti tehnici de respiratie, exercitii de incalzire, cum sa nu falsezi si toate alea, si nu crezi ca poti sa te lasi de fumat cu nici un pret...vezi tu pe parcurs

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.