www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Shadow Of Death


Recommended Posts

Merci fain :D

 

Piesa e o strutocamila o structurez asa:

 

clean : Takamine EG340SC(standard E)

clean +distors : chitara LTD H1001(standard B )

 

1) Partea clean pana la min 1:20

 

- Takamine -> Amplitube 3(ceva setari standard pt reverb) -> Reaper

 

2) Partea clean(dupa min 1:20) pana la distors:

 

- LTD -> si acelasi setari de mai sus

 

3) Distors:

 

- LTD -> Digitech Hot Rod (folosit ca si overdrive :unsure: ) -> AMT SS 20 -> MXR Noise Clamp -> Reaper direct

 

Pentru partea lirica sau "solo" aceleasi setari de la pct. 3 + reverb din Amplitube -> Reaper

 

La final am pus ceva compresie la toata piesa.

 

 

Initial vroiam doar ceva acustic dar n-am rezistat sa nu o murdaresc putin :D

Edited by Sergiu Craitoiu
Link to comment
Share on other sites

e super tare!!! multam mult pt detalieri :D eram curios de tuning si de lantul de procesare, so thx a bunch!!! ;) a iesit super marfa piesa, eu zic sa te gandesti serios la un albumel ceva :) mix clean and fucked up distortion, gen unele de la Metallica, Sepultura, Annihilator, etc. intotdeauna mi-au placut contrastele de genul "incepi clean si bagi un mega distortion de-ti crapa capu' fix cand te astepti mai putin de mai ai oleak si te @#$i pe tine" :D

Link to comment
Share on other sites

Hehe pana la albumel e cale lunga dar idei sunt.

 

Incearca si ceva formatii mai moderne , au extrem de multe pasaje clean/distors: Textures, Opeth, Between the buried and me, Tesseract, Cloudkicker, The Contorsionist etc

Si chiar de la noi din tara: White Walls, Kultika.

 

Te @#$i pe tine :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Thanks

mike_KidLazy,otringal

 

 

 

wow, aku o sa te intreb de video :D ai filmat complet normal iar apoi ai procesat tot ca sa obtii efectul ala misto dark/shadowy neuniform, sau ai avut niste filtre fizice pe obiectiv la filmare si ai mai si procesat dupa aia? :) app: e filmat in Crangasi la baraj? :D

 

E filmat alb negru si procesat apoi in Adobe Premier Pro, asta e tot ce stiu. M-au ajutat niste prieteni cu toate chestiile astea, eu am facut doar cantecul si am jucat in video. Din cate stiu nu au folosit filtre, decat obiectivul normal. E filmat in octombrie anul trecut, in groapa la Vacaresti :)) dar abia acu l-am terminat

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.