www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acordare Gresita?


Razec26
 Share

Recommended Posts

Am reusit si eu sa acordez chitara cu AP Tuner si cu telefonul

Am o problema cu coarda Mi (cea subtire) si Sol(a3a),

Mi, am impresia ca este prea taioasa, abia pot tine degetul pe ea cateva secunde :)) parca ca este o sarma nu coarda, si Sol am impresia ca este prea intinsa ...

Mi nu are acele striatii ca la corzile groase, este dreapta

Am sa revin si cu niste poze, daca este nevoie

Edited by Razec26
Link to comment
Share on other sites

Imi cer eu scuze pentru raspunsurile de mai sus; esti nou pe aici, iar bunul simt nu e la mare cautare pentru toti.

Presupun ca acea chitara este electrica si te rog sa ma corectezi daca gresesc.

In ceea ce priveste MI-ul subtire, este intr-adevar dreapta. http://www.bass-stri...ng-windings.jpg Toate corzile au un miez pe care este infasurata o sarma. Coarda in cauza nu are acel invelis, ci este doar miezul. Este normal, nimic de speriat, te obisnuiesti cu timpul. Si da, daca esti curios, se rupe foarte repede :)

La Sol, daca este mult mai tensionata decat celelalte, fie nu este acordata corect, fie grosimea corzii nu este corespunzatoare. Toate corzile au venit dintr-un set? Sunt cumva ordonate dupa grosime cand sunt puse pe chitara?

Edited by Capitanul_Nam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Enigma elucidata. Poza cu chitara este http://postimg.org/image/5mqv4wu47/ Intr-adevar este o clasica cu corzi de metal, iar Sol-ul era improvizat dintr-o coarda mult mai groasa intinsa la limita. Legat de Mi, asta nu se rezolva decat cu exercitiu, cum a spus Cognek.

 

Imi primesc fursecul acuma?! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Multumesc foarte mult

Acum imi caut corzii nylon am inteles ca cele D'Addario sunt bune, sper ca cele medium/normal tension sa fie ok

ProArteNormal tension, gasesti la Muzikia.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.