www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ultimate Jfet Distortion Preamp, With Cabsim


Recommended Posts

Pret: 260 RON


Localitate: Bucuresti


Contact: telefon


Accept schimburi: Nu accept schimburi
Pedala este un preamp facut cu JFET-uri (tranzistori cu efect de camp) si include un cabsim.

 

Caracteristici:

- potentiometre:

  1. LEVEL
  2. L (joase),
  3. H (inalte),
  4. DIST pe randul de sus,
  5. potentiometrul de sub ele este de medii

- butonul din stanga potentiometrului de medii activeaza cabsimul

- alimentare cu 9V; pentru ca pedala multiplica intern tensiunea este de preferat ca alimentatorul sa fie stabilizat

- domeniul de distorsionare este larg, de la breakup la gajaiala monstruoasa

- zgomotul propriu este remarcabil de mic pentru o pedala de distors extrem; fireste, amplificarea mare va scoate in evidenta orice sursa de zgomot aflata in amonte

 

Preampul este facut sa intre intr-un amplificator de putere sau intr-un canal fara distors propriu. L-am incercat in urmatoarele conditii:

- in chipampul meu (TDA7294 cu difuzor Hi-Fi full-rande de 12'') - suna foarte bine. Mai bine decat orice am mai incercat in el, de fapt.

- intr-un sistem 5+1 - suna bine

- in Return-ul de pe combo-ul Hiwatt de 50W (full-tube) al lui gigimarga (multmesc, Radu!) si suna absolut bestial

Se poate folosi si ca boost, are volum mare si GAIN-ul poate fi redus mult. Doar ca ar fi pacat de puterile lui.

 

Am pus si un clip pe YouTube:

 

Montajul este intr-o cutie de la un overdrive rusesc (o mai tii minte, Razvane?) care isi arata varsta. Cu alte cuvinte pretul include si un relic job profesional. Poze:

post-19280-0-00189800-1371744228_thumb.jpg post-19280-0-96721800-1371744236_thumb.jpg

 

Il vand pentru ca sa finantez generatia urmatoare de "Ultimate" :lol:.

 

Pentru cei din Bucuresti sunt dispus sa vin cu pedala la proba, chiar daca nu cumpara.

 

Pot fi contactat prin PM sau la telefon 0722 683 199 (Gabi). Evident, la telefon raspund mai rapid.

 

Sanatate si virtute.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.