www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Niste piese


Guest mor_tu
 Share

Recommended Posts

Ezit de multa vreme sa-mi postez melodiile aici. Asta pentru ca nu sunt un membru prea activ, si nu am cine stie ce cunostinte in ale chitarei. Am ascultat cateva bucati de pe aici, si sunt faine! Insa oriunde trebuie sa fie un "hopa mitica" care sa se bage si el pe unde n-are ce cauta. Asa ca o sa pun si eu cateva melodii de-ale mele, ca s-au adunat cam multe in folderul "abomination of nature" (aka creatii).

 

Calitatea sunetului lasa de dorit! Instrumentele au fost mixate in cel mai incomod mod cu putinta: in Acoustica MP3 Audio mixer. Tobele sunt si wav-uri separate, puse manual pe ritmul melodiei (i know, im an idiot! :) puteam sa fac tobele mult mai usor in cubase...dar asta e...imi place munca migaloasa :) ).

Sculele : o chitara (Rockson) si un calculator cu Guitar FX Box (la Tribute si Voice of Soul), dupa care m-am innoit cu o chitara (Fenix) o statie (Behringer) si un calculator. Bassul e facut tot la chitara, dar reglata din egalizator cu bassi multi si inalte putine, pentru ca n-am bass.

 

Astea fiind spuse, pun si melodiile: Tribute, Furtuna (compozitii proprii...or so I think :) ) si Voice of the Soul (cover Death), care mi s-au parut mai reusite.

 

Tribute_medium.mp3

furtuna__medium_.mp3

voice_remastered.mp3

Edited by mor_tu
Link to comment
Share on other sites

Se mai lasa de lucrat la anumite aspecte ale pieselor, dar in privintza cantatului...no problem, le ai cat de cat...spre finalul unei piese ai bacat contrapunct...a iesit interesant si o acustica sau efect de acustica, nu stiu exact...

 

...in concluzie chiar mi-a placut

:):):(

 

 

Thanks! ...Poate cu ocazia asta o sa ma interesez ce este contrapunctul :) ... Si in privinta lucratului la anumine aspecte ale pieselor, da, probabil o sa lucrez la ele, dar asta cand o sa imi gasesc formatie in care sa le cant. Momentan le fac doar eu in dormitor, ca prin orasul in care stau nu prea gasesc instrumentisti decenti care sa aiba gusturile mele muzicale. Poate la anu, cand oi ajunge si eu prin Bucuresti...sper...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Nu am ascultat decat Voice of the Soul , si ti-a iesit destul de bine, felicitari !

Calitatea sunetului nu e cea mai buna, cum ai zis deja, ai gresit putin la partile mai rapide, si falsat ici si colo putin de tot ! Dar oricum, mi-a placut, mai ales partea acustica !

Aveam de gand sa fac si eu melodia asta, si daca o fac, o sa revin din nou aici cu ea, daca e in regula cu tine....

 

Tine-o tot asa ! :) Salut !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
suna prea bine pt guitarfx box :( foarte bine cantat :)

 

o intrebare doar: schimbarile alea de tempo is de la tine sau de la latency la calculator? ca mi se pare nitzel inegal pe unele parti...

 

in rest numai bine :)

 

 

nup. sunt din cauza ca bateam aiurea din picior :) . nu am folosit metronom, sau ceva de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

Am mai inregistrat cateva piese asta vara. Multe nu sunt in stadiu final. Insa am planuri marete pt vara care urmeaza. :)

 

2 din piese: The legacy (cover Testament) si Soldat (a mea)

 

imbunatatiri: la legacy am facut rost de bass adevarat :), iar ca software am descoperit acid si amplitube.

"the legacy" este doar negativul, iar cu ocazia asta rog pe cineva care ar putea sa cante piesa vocal, sa ma ajute.

"soldat" nu are bass. o sa ma ocup de partea asta la vara... sau poate mai devreme

The_legacy_mid__negativ_.mp3

soldat_fara_bass.mp3

Link to comment
Share on other sites

thanks a lot! o sa mai trimit, dar cand ma apuc de inregistrari. momentan am doar idei... multe :)

 

nu se baga nimeni la voce pt legacy? nu de alta, dar e pacat sa ramana neterminata. si eu nu pot sa cant (am incercat.. daaar... NU!). asa ca rog pe cineva care le are cat de cat, sa imi trimita o inregistrare.

 

Asta e piesa, in original, pt cine nu o stie, dar ar vrea sa cante:

 

stiu, coverul nu suna ca originalul... but im doing my best :)

Edited by mor_tu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.