www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Deflector De Sunet


 Share

Recommended Posts

Intamplator am dat peste un clip cu un tip ce prezenta un dispozitiv de contracarat efctul de raza al difuzoarelor.

Nu stiam de acest efect pana sa vad clipul si sa citesc si un articol dar l-am simtit de multe ori pe timpanele mele, cand, la multe concerte cautam sa ies din raza de actiune a difuzoareleor, retragandu-ma spre laterala scenei.

Clipul in cauza este asta;

E o chestie enorm de scumpa, ajungand pe la 340 de euro.

Am vazut ulterior pe Thomann.

Azi dimineata, fiind in gol de productie, mi s-a pus pata pe chestia asta si m-am si apucat s-o execut.

Am tras cu grebla prin gospodarie si am adunat niste plexiglas, niste autocolant ca sa-i trag o fata comerciala si diverse chestii sa fac un dispozitiv de indoit plexicul.

Poze din timpul lucrarii n-am facut pt. ca nu avea rost, procedeul fiind simplu.

Deci:

07032013139_zps26a558a1.jpg

07032013141_zpsbf28d6aa.jpg

07032013140_zps7cb716dc.jpg

Despre randamentul sculei pot spune ca intradevar a uniformizat sunetul pe o raza de 180 de grade si nu mai simt diferenta daca stau in laterala lui sau chiar in fata.

Proba de foc io voi face totusi undeva unde voi putea sa scot din amplif tot ce poate el.

Cum mi-a dat prin cap la un moment dat ca activitatea asta e pierdere de timp, m-am gandit si la faptul ca in cazul unui esec, dracia va putea gazdui niste ziare sau reviste, stand rezemata dupa usa. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si uite asa se economisesc 320 de euro :)) foarte faina treaba.

Oricum nu inteleg de ce costa asa mult. Intr-un alt clip, tipul facea crash testul draciei si era fericit ca "Hopa-Mitica" nu se sparge, nu se strica si povestea cum ca e facut din material de parbriz de avion. Ma rog, faptul ca e facut dintr-un material scump ca sa nu se sparga, nu justifica totusi pretu lui.

Mai bine facea unele ieftine, cumparai cu duzina si o data la 5 ani cand calcai pe smecherie, scoteai alta din debara si gata.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.