www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rog Ajutor In Rezolvarea Problemei La Un Microfon


Recommended Posts

Am luat de pe okazii, la un schimb, un microfon wireless AKG HT60 la set cu SR60. Ideea este ca microfonul nu merge, lamela de contact dintre cele doua baterii lipsea cu desavarsire, "a omis" sa-mi spuna, am fost nevoit sa improvizez ceva si, sub capsula sunt patru mici lamele, care fac legatura de contact la placa cu circuite, dintre care doua sunt rupte.Am reusit cumva sa refac si acele contacte dar tot nu merge. Capsula nu este originala a microfonului, a fost schimbata cu AKG D 3800 WL1. Este cineva mai priceput care ma poate ajuta sa-l repar sau macar sa-mi spuna daca este reparabil sau nu. Din ce am vazut, led-ul de la MUTE al receiver-ului, clipoceste mereu pe rosu. Am incercat si solutia data de cineva din link http://www.fixya.com...84954-akg_sr_60 si tot nu merge.

 

Atasez si cateva poze, poate a mai avut cineva asa ceva si ma poate ajuta cu un sfat. Multumesc anticipat!

Lamela lipsa

zuoh.jpg

Lamela improvizata

10gb960.jpg

Cele patru lamele de contact dintre capsula si placa, vazute din interior

21a00mh.jpg

Cele patru lamele de contact vazute din exterior(sub capsula)

j5wnxi.jpg

Si capsula

aua0d5.jpg

Edited by Oancea Catalin
Link to comment
Share on other sites

Nasoala situatia. Se poate sa fie stricat emitatorul. Incearca alt emitator cu acelasi receiver.

 

Eu as vorbi cu omul de pe Okazii ca sa dau inapoi totul sub amenintarea chemarii in judecata pentru inselaciune.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nasoala situatia. Se poate sa fie stricat emitatorul. Incearca alt emitator cu acelasi receiver.

 

Eu as vorbi cu omul de pe Okazii ca sa dau inapoi totul sub amenintarea chemarii in judecata pentru inselaciune.

Pai dracu' mai da de el? Cand am vazut mixerul pe okazii, mixer care l-am dat la schimb pe junghiul asta de microfon, la vanzare la acelasi tip dar cu alt nick, l-am luat putin in pene si mi-a raspuns nonsalant: ma cunosti de undeva?

Referitor la poza 2 : esti sigur ca bateriile respective sunt in paralel si nu in serie ?

din desenul care era in interior, reiesea ca sunt in serie. Momentan este la cineva la reparat si aparent a gasit buba care ar fi la statia wireless. Cand o sa-l iau de la reparat revin cu amanunte. Pana una alta, iaca ce mesaje private primesc de la individ:

baga un jack mare mono in mixer si firele vin asa..masa..ala gros pe cercul din marginea capsulei si celalalt fir vine pe celelalte 2 cercuri

Pai stimabile, eu am dat mixerul meu aproape nou pe un microfon wireless perfect functional dupa spusele tale. Ce-mi tot indrugi tu mie aici? Nu cumva vrei sa cositoresc acel cablu mono in cercurile de care zici si sa ma duc doar cu capsula la evenimente unde sa ma laud ce microfon tare am eu? Chiar ai tupeu, nu gluma! Edited by Oancea Catalin
Link to comment
Share on other sites

Guest aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa44

nu prietene , nu cositoresti nimic...ai scris pe elforum ca vrei sa sti cum poti testa capsula sa vezi daca e functionala...

nu a zis nimeni nimic de cositor ci doar sa faci 2 contacte sa faci un test

Link to comment
Share on other sites

nu prietene , nu cositoresti nimic...ai scris pe elforum ca vrei sa sti cum poti testa capsula sa vezi daca e functionala...

nu a zis nimeni nimic de cositor ci doar sa faci 2 contacte sa faci un test

Eu n-am dat mixerul pe o amarata de capsula. Am dat un bun, perfect functional, la schimb pe un microfon wireless care dupa spusele tale, era perefct functional. Acum ma sucesti ca la Braila si-mi tot indrugi verzi si uscate depsre capsule? Ma p*s pe ea de capsula ca eu n-am facut schimbul respectiv pentru a primi o capsula si pe mine gestul tau de om fara caracter ma apasa.

LE: deci activezi si pe ELFORUM...hai sa-ti fac si acolo "ceva publicitate". E moca....fac eu cinste!

Edited by Oancea Catalin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.