www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vand Pedala Delay Defecta...


Recommended Posts

Vand un delay Electro Harmonix Memory Boy defect...este cumparat asa de pe RGC (ceva ce multi ar numi "teapa") ...ca sa explic problema in cauza ..Pedala functoioneaza primeste curent ,semnal ,il modifica doar ca mutand potentiometrul "Depth" dupa 40% din capacitatea apar niste zgomote foarte ciudate si niste distorsiuni ale sunetului foarte urate...cineva mi-a zis ca e posibil ca o piesa ce tine de reglare a curentului ce intra in pedala sa fie arsa sau cum ca cineva a umblat la acele mici potentiometre de pe circuit ( fapt care are cel mai mult sens ,deoarece am umblat la ele si in anumite puncte sunetul se redreseaza partial , dar fara niste valori exact nu imi puteam da seamacu exactitate de defectiunea pedalei ... am incercat sa urmez si de sfaturile unor oameni de aici de pe foum, carora le multumesc, dar problema ma depaseste ...

Eu mi-as dori ca sa-mi recuperez macar o parte din bani asa ca pretul pe care il cer este de 160 de lei...negociabil...trimit oriunde in tara sau predare personala in Brasov ( si in imprejurimile brasovului )

Link to comment
Share on other sites

Eu am cumpărat în august 2012 un EHX Memory Boy de la mihubrave (se poate verifica la feedback). Am fost la sala de repetiţii, l-am testat şi l-am luat. Funcţionează perfect şi acum. Îl consider vânzător serios. :respect:

Link to comment
Share on other sites

daca prin "fx loop" se intelege bucla de efecte ..atunci..nu , nu am incercat-o pentru ca nu am avut ocazia..insa toti cei carora le-am spus despre asta au spus ca nu are nicio legaturi...daca citesti instructiunile pedalei scrie asa : Chitara - input Memory Boy - si dupa input Amp...nu crezi ca daca ar fi asta atunci ar fi scris in instructiuni sau intr-o zoma de mentiuni ceva ...?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Omu' ti-a sugerat sa nu bagi pedala unde bagi chitara in amp, adica sa incerci in fx-loop sau power-in sau cum s-o numi la amp-ul tau,

oricum pedala asta pare tare ciudata si nu m-ar mira sa se comporte asa la modul ei "normal" .. sau poate o afecteaza si alte chestii din jurul ei, daca poti fa un video sa vedem cum se aude

Link to comment
Share on other sites

deci...1 la mana... ampul meu NU este dotat cu fx - loop si...repet , am fost la magazinul ce vinde marca asta si au spus ca nu are de-a face , plus ca daca ar fi ceva legat de asta ar scrie in instructiuni de utilizare !

Pentru a satisface nevoia de dovezi am sa incerc sa fac un video cu pedala :)

Toate cele bune ..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O sa repet si aici la fel cum am spus si in postul meu:

 

"Eu zic sa iti vezi de treaba! Invata sa folosesti pedalele analog!

 

Ti-am explicat si prima oara si dupa 6 luni de la vanzare, delay-ul analog se foloseste pe bucla de efecte ( send-return)...pe input nu o sa iti mearga niciodata!

 

Iar daca ai dat pedala la un electronist si si-a bagat nasul in ea...de aici nu ma mai bag!"

 

Rock On si bafta la cantari!

 

PS:

Aici a fost ultimul concert unde am folosit-o

 

 

Edited by mihubrave
Link to comment
Share on other sites

pentru linistea ta...eu folosesc numai PEDALE ANALOG ! .. ti-am spus .. eu cum am primit-o asa am da-to , nimic n-a fost schimbat in ea ... tu nu ai ce spune pentru ca nu esti un om deloc rezonabil si de inteles - asta asa ca parere personala.. eu sincer nu mai vreau sa aud de nimic legat de pedala asta .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.