www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar To Midi


Recommended Posts

Din categoria "soft naucitor"

 

Heh. Am gasit recent un audio to midi polifonic, destul de reusit.. foarte reusit din punctul meu de vedere, sau ca sa reformulez, mult mai reusit decat softuri similare disponibile pe piata momentan.

E disponibil un video demo si se gaseste si la download pe http://www.jamorigin.com/site/

 

Se cheama Midiguitar. Disponibil si in varianta iOS app care transmite midinotes prin wifi dar si VST sau standalone. Plus ca e foarte ieftin.

 

PRO: Polifonie 3 note (chiar 4), low CPU usage, lag <20ms. Ieftinache (2,99$ pe applestore) - CORECTIE :) - E 19$ app-ul si 99$ PC/MAC

 

Contra: Instabil cand se folosesc mai multe instante pe acelasi proiect. Midi over Wifi creste lag-ul. Cand faci benduri nu stie sa trimita semnal de legato/pitchbend

 

Momentan VST-ul se afla in open beta demo. Orice bug / crash poate fi trimis usor la support, iar raspunsul este destul de prompt.

 

Oamenii sunt si de treaba :D ex. Am gasit un loop-hole in varianta demo a VST-ului, care ma lasa sa fac orice as fi avut nevoie fara sa cumpar softul :). Reported that thing iar oamenii au fost foarte smecheri si mi-au trimis download cupon pentru iOS app si pentru standalone varianta full.

 

Consider ca poate fi folosit cu succes ca o alternativa semi-pro unui procesor midi Roland sau ce mai stiu eu alte balarii care costa o gramaaaada de bani.

 

Eu unul il folosesc sa dea note intr-un synth cu ton atmosferic cu attack lung. In fata lui am pus un gate cu threshold destul de mare (software) iar hardware o pedala de volum (lantul e paralel din fxloop-ul ampului). Cand calc volumul intra synth-ul.

 

Try it, si discutam impresii.

 

*Mentionez ca nu sunt afiliat jamorigin, si nu am nici un beneficiu financiar din acest topic.

Edited by comanel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Man, eu am luat Intro mai demult cu 600 RON. Am facut 50/50 cu un amic.

Dupa aia mi-am tot facut upgrades cand aveau reduceri ;)

Dintre toate pe care le-am avut, it's the best pentru productie.

 

Anyway... mai e o interfata de la Sonuus. E mica, e usb, merge conectata si la Mac si la iPad. Are 2 moduri: Audio interface si MIDI. Nu e polifonica, dar are latenta mica si recunoaste destul de bine notele.

 

Ma gandeam ca poate a incercat-o cineva ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.