www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

despre tobe electronice


Guest Mihaita
 Share

Recommended Posts

Eu doar am incercat sa pun o piesa cu schimbari de ritm pe un drum machine Alesis SR-16 si am vazut ca nu mi-a fost prea usor :) Plus ca piesa era in schimbare inca in momentul ala, deci am muncit si cam degeaba :)

E buna insa dihania asta pentru zilele cand lipseste bateristul, poti ori sa dai drumul la niste ritmuri predefinite si sa faci jam session :), ori sa te sufleci si sa programezi un cantec ca fiind o succesiune de pattern-uri, dar asta nu o sa iti ia putin timp... Daca vrei sa creezi niste pattern-uri care sa fie corecte si sa se imbine corect trebuie sa te tina curelele B)

 

ignorati, abia acu am vazut ca topicul se refera la tobe din alea electronice pe stativ :( eu ziceam de drum machine...

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

hmm, mai alte impresii despre sr16? cum suna tobele? din cate stiu sunt alea de pe hr16+reverb adaugat direct pe sample. tot pe 16 bitzi sunt? cate songuri -> paternuri poti pune? nu vrei sa pui un sample tras cu el :) ?

 

haoleu :) nu stiu sa raspund la intrebari tehnice despre SR-16 :)

dar am un sample tras la sala, in conditii de inregistrare mai naspa (cu un aparat foto care face si film...)

http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...st&id=12558

ca un cuvant general, SR-16 mi s-a parut ca are sunete decente, asta pt un rock mai clasic, older stuff in general.

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.