www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bass In 5 Corzi Tip Fender Jazz Bass


nelu_bass
 Share

Recommended Posts

Vand acest bas tip Fender pasiv cu 5 corzi la pretul de 260 euro

 

L-am cumparat de curand de la cineva din Germania.

Nu stiu exact ce marca este basul sau ce marca sunt componentele.

Din cate mi s-a spus,au fost cumparate componentele din America si ansamblat in Germania.Nu pot sa spun daca este adevarat sau nu.

Pe headstock are un abtipild care scrie Fender. Eu am facut prostia sa il sterg de mizerie cu ceva tip de alcool tare si am stricat pe la headstock continuarea"JAZZ BASS" Oricum nu conteaza prea tare acea continuare...

 

Am desfacut griful sa vad daca este inscriptionat la imbinarea cu body-ul.Nu am gasit nimic scris.

Corpul este cam usor,bridge-ul pare unul banal,iar nut-ul pare a fi un plastic normal de nut.

Griful pare sa fie un grif bun si vechi. Este destul de drept,reglabil,greu si are tastele late ca la Fender.

Cheile stau foarte bine,tija la fel....

 

In esesnta,nu stiu ce bas o fi,are sustain si la capitolul sound e foarte aproape de FENDER !

Am pus mana pe 2 basuri Fender Mexic 5,si sincer sa fiu acest bas mi s-a parut peste cele pe care le-am probat,avand in vedere ca ele erau mexicane si cam dublu de scumpe fata de acesta.

 

Am cantat la Hardrock cu el pe EBS -ul meu.Sunetistul nostru,mi-a spus ca suna foarte bine,clar si ca are un sustain foarte bun.

Am cantat si la Sibiu cu el intro locatie mai micuta si usor dificila.A sunat si acolo la fel de bine.

La ambele cantari,am fost intrebat ce fel de Fender este... :)

 

Eu,as schimba nutul cu unul din os,si bridgele cu unul bun.Cu siguranta basul va suna mai bine.

Am inteles ca este pe RGC cineva cu feedback foarte bun,si care face nuturi (si nu numai)din os la un pret extrem de mic.Cred ca Eugen se numeste.

Oricum,asa cum este basul acum,pt cei care doresc Fender cu 5 si nu au bani de unul autentic,acest bas este tocmai potrivit.Eu zic ca la 260 euro merita.

 

As prefera sa il vand in Bucuresti pe incercate.

Trimit si in tara,dar plata transportului cat si daunele care pot aparea in urma transportului,revin in totalitate cumparatorului.

Pt cei din afara Bucurestiului,la cerere,inainte de transport,pot face un video detaliat atat cu functionalitatea basului cat si cu starea lui estetica pt a evita orice discutie inutila si in contradictoriu care poate aparea dupa.

Basul are inclusa si o husa Ibanez noua.

 

Am sa fac mici demonstratii de sunet azi si am sa le postez impreuna cu cateva fotografii mai detaliate.

Testul de sunet se va face prin Focusrite Scarlett 2i2 in Cubase 5 ,curat si fara nic un fel de efect,compresie etc.

 

Singurul motiv pentru care il vand,este ca vreau sa imi cumpar un preamp de la EBS sau o alta marca.

Am constatat ca in unele locatii mici,nu am loc sa pun rigul de bas si necesar mi-ar fi un preamp bun pe langa inearul pe care il detin acum.

 

PS Pentru cei care canta acordati cu un semiton mai jos,sta excelent la acest capitol.

 

Se poate proba in Bucuresti zona Timpuri Noi.

Contact : aici cu PM, nelu_bass@yahoo.com Tel 0720.031.000

post-5475-0-06787500-1356301022_thumb.jpg

post-5475-0-05775400-1356301028_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa fac abia acum un mic demo pe graba ...

Corzile sunt cam groase si ma misc greoi pe ele.Nu stiu exact ce tip sunt si ce grosimi au,dar sunt cam vechi si fara stralucire .

Am tras cu un cablu Vox ieftin,direct in Focusrite Scarlett 2i2 si am folosit Cubase 5 fara compresie fara EQ .. nimic.

Doar am tras si exportat mp3

Am sa revin si cu poze mai detaliate.

Doza Bridge Fingerstyle.mp3

Doza Bridge+Neck Fingerstyle.mp3

Doza Bridge+Neck Slap.mp3

Doza Neck Fingerstyle.mp3

Link to comment
Share on other sites

Pretul scade ( fara schimburi) la 950 lei plus transport !

Am scazut pretul pt ca prostul de mine a zgariat ieri basul cu usa unui dulapior..

Este luata doar vopseaua,se poate vedea in poze.

 

PS Cu preampul am rezolvat.Imi vine in 2 saptamani un EBS Micro II.

Las la vanzare basul,pt ca vreu sa imi cumpar si un combo mic tot de la EBS plus basul Status..deci,trebuie bani

 

Basul chiar merita mai ales la banii acestia !

post-5475-0-45741800-1357280482_thumb.jpg

post-5475-0-55067500-1357280488_thumb.jpg

post-5475-0-75465500-1357280496_thumb.jpg

post-5475-0-96472800-1357280503_thumb.jpg

post-5475-0-32125500-1357280512_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.