www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Profesor De Chitara Si Voce In Bucuresti.


CorsairX
 Share

Recommended Posts

Buna ziua. N-am sa o mai iau de la capat cu descrierea mea si a felului in care am ajuns sa vreau sa invat sa cant la chitara. Sa zicem ca relevant ar fi numai ca m-am apucat la 30 de ani, acuma avand 32-33, fara nicio experienta si niciun contct cu muzica in prealalbil. Nici notele pe portativ nu le stiam decat daca numaram de la Do©. In fine, am invatat acordurile de baza (open) de pe internet si intr-un mod foarte dezorganizat, adica din zeci de surse diferite fara nicio legatura logica samd. Am inceput sa ma invat si cu BARRE-urile, mai putin forma B major cu care inca mai am probleme, dar sunt pe cale sa le rezolv. Am studiat si ceva teorie muzicala tot de capul meu, modul cum se constituie acordurile, game samd. Problemele pe care le am acuma sunt cu ritmul si cu vocea. Desi pot sa zdranganec ritmuri simple, nu reusesc sa inteleg un ritm cand ascult melodia, chiar daca e cantata in fata mea. De asemenea lucrez si la voce un pic in ideea sa nu sune fals, chiar daca nu ma protejez deloc (beau rece, fumez, alcool samd). Ideea e ca nu vreau sa ajung sa cant pe scena, ci doar pentru mine, familia mea si prieteni la padure/munte samd. Mentionez ca detin o chitara acustica si nici nu imi doresc alt fel de chitara. Poate doar tot o acustica mai scumpa, eventual electroacustica, dar asta mai tarziu. Am avut si 2 experiente nereusite cu niste profesori din provincie. Care nu au inteles exact ce vreau eu sa obtin, ei insistau doar cu gamele lor si moduri samd, adica limba chineza. Neinteresandu-ma chitara solo decat asa sa mai bag cate-un mic solo prin mijlocul zdranganelii, nu am inteles de ce trebuie sa invat eu atatea hieroglife pt mine. Eu am un caiet de 4-500 de melodii pe care vreau sa le pot zdrangani/maltrata vocal. Din cand in cand mai adaug melodii la el. Genurile de baza sunt Folk (aprox 300 melodii), de munte (100), betie (Margineanu samd), populare (pe care nu le inteleg deloc ritmic vorbind, dar ma lupt cu ele), putin Latino/Country/Blues/Pop-Rock/Rock'n'Roll. Am ajuns intr-un punct unde simt ca nu mai pot progresa fara ajutor calificat din partea cuiva care are experienta in domeniu. Si asta ma face sa ma simt foarte frustrat, si m-a facut pana la urma sa inteleg ca ar trebui daca imi doresc sa continui sa apelez la ajutorul cuiva. NU MA INTERESEAZA scoli de muzica samd intrucat nu am timp, eu avand job. Ideea ar fi daca se gaseste cineva care e dispus sa ma ajute, contra unei sume decente, dupa un program customizabil in functie si de programul meu si de cel al profesorului. Sunt din Bucuresti si locuiesc in zona Crangasi, langa metrou, deci orice zona din Bucuresti in apropierea unei statii de metrou e ok pentru mine ca si locatie. De asemenea pot sa exersez si acasa la mine, neineresandu-ma deloc chitara electrica nu e o problema cu vecinii, avand toti peretii din beton, daca profesorul gasit nu detine o locatie. Va multumesc anticipat celor care sunt interesati sa ma ajute. Ceilalti pot comenta si sa ma injure cat de mult vor. Apropiindu-se sarbatorile as zice ca un termen realizabil pentru inceputul lectiilor ar fi cam dupa sarbatori. In rest numai de bine, sarbatori fericite, si un an nou mai bun tuturor userilor rgc.

 

Nivelul la care vreau sa ajung atat cu chitara cat si cu vocea ar fi ca sa ascult o melodie (aproape exclusiv la chitara acustica) si sa o pot reproduce in special ca si ritm, ca la acorduri am niste softuri care scot acordurile din melodii destul de acurate. A, si la voce evident ca sunt constient ca nu pot ajunge Baniciu sau Vintila, nici macar pe aproape, doar imi doresc sa inteleg ce trebuie sa fac ca sa nu sune rau intr-o melodie, adica sa sune corect muzical, intervalistic vorbind, chiar daca cu o voce mai sparta(Alt idol de-al meu la chitara + voce este Bob Dylan),. A, si cel mai important critic al meu sunt eu, care reusesc sa ma aud imediat cum am sunat rau pe o melodie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Felicitari ca te-ai apucat de chitara la varsta la care multi se lasa. Muzica nu are varsta. La fel de laudabil ca ai avut drive sa inveti note, acorduri, autodidact. din ce inteleg eu din postul tau ar fi ca ai probleme cu sectia ritmica. eu te intreb de-a dreptul ,pentru a-ti recomanda ceva, cum stai cu simtul muzical? poti reproduce un ritm daca cineva bate sa zicem cu degetele in masa? cum te descurci cu mana dreapta pe chitara? poti de exemplu sa faci strumming jos jos sus la 80 bpm de 50 de ori fara sa te pierzi?

bun , acum la voce. ai incercat sa canti ceva gen karaoke? eventual sa te inregistrezi si sa pui pe altii sa isi dea cu parerea. spun toate asta pentru ca e important sa constientizezi daca ai simt si memorie muzicala, daca poti sa iti coordonezi mainile cu vocea. Daca raspunsul este da atunci trebuie doar exercitiu. daca nu, poti da vina pe mama natura...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru felicitari. Problemele cele mai mari dupa cum spuneam le la ritm. Capul meu nu pricepe sa reproduca un ritm de oricare ar fi el. Poate e si de la faptul ca am invatat autodidact accentuand acordurile, notele si teoria muzicala si lasand ritmul pe baza a cateva strum paternuri pe care le-am luat si eu de pe net si care mi-au intrat oarecum in sange. Adica pe alea pe care le stiu, 2 sau 3 le pot reproduce in conditiile pe care le-ati enuntat. Dar sa inteleg eu ritmul si sa il tin, ma depaseset total pentru moment. Exact aia as vrea sa invat. Treaba asta e foarte frustranta ca nu mai sunt la stadiul in care imi placea cum suna orice melodie pe care o cantam in 4/4 de exemplu cu folk strum fiindca semana oarecum cu originalul folosind aceleasi acorduri/progresii. Referitor la voce, de cand m-am apucat de chitara m-am inregistrat cantand cu chitara si cu vocea si mi s-a spus in timp ca am facut progrese. Problema e ca eu ma aud imediat cand sun rau si incerc sa corectez. Dar asta o fac individual pe melodie, si nu ca pe o chestie generala, adica ca o tehnica. SI de asemenea o fac oarecum babeste. Adica iau niste note din progresia de acorduri pe chitara si incerc sa ajustez vocea. Eu sunt dispus sa muncesc la fiecare melodie, dar macar sa pot reutiliza anumite tehnici care sunt bine definite probabil. A, si ca si level la care verau sa ajung cel putin cu vocea este sa nu sune fals. Nu am voce pentru cine stie ce, dar vreau sa pot canta corect chiar daca intr-un registru numai de o octava sa zicem. O melodie o pot reproduce destul de corect prin fluierat de exemplu. Asta nu inseamna ca stiu inca sa o si transpun pe hartie(partitura sau tab).

Link to comment
Share on other sites

hmmm. pai tocmai asta nu reusesc sa imi dau seama daca reproduci mecanic un ritm sau il simti. daca STII cum trebuie sa sune dar nu te ajuta mana dreapta e vorba de exercitiu. totul in muzica e legat de ritm si de reproducerea notelor intr-o masura ritmica. iar in folk in mod evident mana dreapta este de baza nu cele 3-5 acorduri folosite.

asculta cu atentie piesele mai vechi de la phoenix. de exemplu mica tiganiada. daca nu ma insel este din re minor. concentreaza-te pe ritm, ca aici ai probleme. in timp ce asculti bate cu degetul in masa ritmul chitarii lui covaci daca nu iti iese asa nu va merge nici pe chitara....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Veverita

Buna,

 

Vad ca nu ti-a raspuns nimeni pentru destul de mult timp. Eu iti pot recomanda pe partea de instrument profesorul meu. Are foarte multa experienta atat in cantat pe scena cat si in predat....aprox 12 ani. A absolvit Facultatea de Muzica din Bucuresti, dar stie sa cante si la electrica daca este nevoie, desi in ultimii ani s-a axat pe clasica.

 

Stiu ca tu vrei doar sa inveti folk, dar el ar putea sa pregateasca si un viitor student la conservator. Oricum, oricat vrei sa inveti te poate ajuta. Cu vocea, el aude foarte bine si iti poate zice unde falsezi, dar nu iti poate preda tehnica de canto (in cazul in care asta cauti).

 

Contact: Dan Stancu

Tel: 0747073595

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.