www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara electrica] Epiphone GOTH LES PAUL STUDIO


Guest Ildest
 Share

Recommended Posts

Nume echipament: Epiphone GOTH LES PAUL STUDIO

 

Pret: aprox 1300 Ron

 

Cumparat de la: user de pe forum

 

Caracteristici:

Pickups: 2-Open Coil HB's

Hardware: Black

Scale: 24.75"

Nut Width: 1.68"

Neck: Set

Neck Mat: Mahogany

FB/Inlay: Rosewood/12th

Body Mat: Mahogany

Tailpiece: Stopbar

Finishes: PB

tara origine korea

 

Parti bune : Mahonul isi pune o amprenta destul de marcanta asupra soundului, acesta fiind plin si cald. Finisaje destul de bune, ptr pretul ei sunt chiar excelente. Sustain excelent si nu se ineaca la freturi superioare. Dozele nu sunt galagioase(acum depinde si de cat gain bagi in ele) si au un ton excelent. Cheitele sunt Grover si tin perfect acordajul iar actiunea poate fi setata destul de jos. Griful e comod dar nelacuit. De fapt toata vopseaua e mata .. si dupa ceva timp se va lustrui de la mana. Fretboardul este foarte fin.

 

Parti rele : Dozele nu sunt chiar asa de fixe .. se mai misca ele. Butoanele de strap sunt destul de mici si tebuie inlocuite cu unele locked sau mai mari ca sa nu apara surprize. Chitara este destul de grea si are tendinta sa pice spre grif. Cea mai mica murdarie se vede imediat sa nu mai spun de amprente. Vopseaua de pe bridge se ia destul de repede. Switchul de schimbare doze e destul de brutal si e cam galagios.

 

Nota IN zona de pret pana in 22mil nota 10 .. iar intr-un clasament general nota 8.

Sunt sigur ca cu putin noroc si experienta se poate alege un astfel de model care sa se apropie destul de mult de Gibson .. iar cu o investitie minima, in doze si electronica, sa si sune ca unul. Sunt foarte multumit de ea si nu cred ca o sa o schimb prea curand. decat daca da norocul peste mine si o sa am bani de Schecter hellreiser :)

 

 

36pf.jpg

Poza nu e chiar realista .. la fretul 12 a fost pus negativul .. adik in realitate scrisul este alb iar tasta neagra.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

am si eu un gothic sg(de pe thomann) din aceeasi serie(chiar initial am vrut gothic les paul da nu mai au :) ) si in afara faptului ca grifu' e un pic cam greu in comparatie cu corpul si alte chestii minore, am numai cuvinte bune de spus despre ea. :D la mine switch-ul e destul de silentios si dozele sunt destul de bune, desi as vrea sa le schimb(alnico classic). de asemenea gatul finisat in stil "satin" e extraordinar de fin, fac slide-uri f usor(cu un pic de Fast Fret pt corzi, bineinteles :) ) setupul a fost perfect din fabrica, doar o mica problema la fretul 15 pe ultima coarda, se aude f putin buzz(sesizabil decat la rece) da in rest absolut nimic.

 

in concluzie: din punctu' meu de vedere seria gothic ruleaza :)

 

edit: am uitat sa zic ca pretul a fost de aproximativ 1060 roni in total, cu tot cu transport.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.