www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tune-o-matic Bridge


alex_xero
 Share

Recommended Posts

deci am aflat eu niste chestii din alt post aici legat de bridge dar nu cred ca am priceput inca cum trebuie bridge-ul sa fie adik cat de inalt. Vreau sa stiu cum pot sa imi dau seama cat de mult tre sa ridic sau sa las mai jos bridge-ul in partea stanga si in partea dreapta si cum imi dau seama ca e cel mai bine pus, vreau sa-l tin cat mai jos numai sa nu afecteze sunet-ul ...

Link to comment
Share on other sites

In principiu trebuie sa fie cat de jos iti permite chitara, sa ai o actiune mai mica.Nu exista formula prestabilita, asa ca va trebui sa o iei la experimentat.Sugestia mea e sa incepi de nitel mai sus s-o iei in jos, pentru ca asa nu trebuie sa slabesti corzile si nici nu trebuie ajustari mari in acordaj.Bafta multa.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand verifica daca ai gatul perfect drept,cu corzile pe el,sau usor concav,fara corzi.Apoi coboara puntea cu grija pana ti se pare ca e suficient de comoda chitara si corzile sunt suficient de aproape si de moi,dupa ce ai reacordat,fiindca se lasa atunci cand cobori bridgeul.Dupa asta verifica daca nu zbarnaie vreo coarda,nu numai in pozitie normala,ci si facand benduri,mai ales dupa pozitia 12.Daca zbarnaie mai ridica putin,acordeaza din nou si gatasmily955.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Deci solutia pentru o tensiune mai mare in corzi, ar fi un set de corzi mai groase gen 10-52 (Ernie Ball Skinny Top Heavy Bottom)

vrei sa spui ca sa le simti mai teapane la degete :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Da, cam asa ceva... daca deja aveai Ernie Ball si ti se par prea blegi... ia Ernie Ball mai groase. Daca esti chiar nebun, iti iei un set de 7 string si nu folosesti mi-u subtire...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.