www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am O Problema


alex_xero
 Share

Recommended Posts

Pe Chitara Electrica am avut MI-ul subtire cred ca 0.10 cand tineam pe treapt 12 (adik MI) falsa putin, acu s-a rupt coarda si am pus una care o aveam de acasa e cam folosita e de 0.09, acu de la treapta 11 pana la 1 pe MI subtire falseaza da se aude mai accentuat, ce pot face? nu am lovit chitara sau alte chestii care sa o afecteze chitara nu este f veche are cam 2 luni. Tin sa mentionez ca are un Bridge Tune-o-matic, poate o fi de la bridge as vrea daca se poate sa imi spuna cineva chestii de la bridge care tin corzile cum trebuiesc aranjate, ele acu sunt in forma de v cu varful inspre gat, astept raspunsuri .... Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

pai nu stiu cum trebuiesc alea puse din tune-o-matic stiu cum sa le misc da nu stiu cum sa le pun, de ridicat cam cat tre ridicat bridge-ul? si cum pot sa imi dau seama daca in ambele parti e ridicat la fel, nu sa fie in dreapta mai sus si stanga mai jos sa fie paralel??

Edited by alex_xero
Link to comment
Share on other sites

Am mai dat raspunsul asta. Intonatia se regleaza in felul urmator:

 

Cu un tuner BUN (vel din guitar rig e ok, se poate folosi cu incredere).

1. Se acordeaza coarda libera

2. Se ia flageoletul la tasta 12, care trebuie sa fie octava perfecta a coardei libere.

3. Se ia octava cu coarda apasata. Daca este mai sus decit flageoletul inseamna ca coarda e prea scurta. in concluzie se regleaza puntea astfel incit sa "lungeasca" coarda. Evident, inversa daca flageoletul este mai sus decit coarda libera.

4. Se acordeaza din nou coarda libera si se reia procedura.

 

Treaba asta trebuie facuta din aproape in aproape. In 15 min reglezi toata chitara fara probleme. Trebuie refacut reglajul de fiecare data cind schimbi tipul sau calibrul corzilor.

 

Pentru diverse alte informatii de reglaj, uite un site f bun: http://www.kinman.com/html/toneWorkshop/tone.htm

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.