www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

pls help


Guest King_Diamond
 Share

Recommended Posts

Guest King_Diamond

voi ce a-ti alege intre ESP EC200QM Guitar si jackson rx 10D?

ps: sunt fan al metalelor grele

Link to comment
Share on other sites

Pai uite cum stau lucrurile.

 

Ec-200qm este facut din agathis, un lemn nu prea recomandat pentru construirea unei chitare, in timp ce rx10d este din arin, care e un lemn usor ce favorizeaza un sunet bright, si este folosit extrem de mult pt construirea chitarelor, inclusiv modele high-end. Aici vad un + pt rx10d.

 

EC-200qm are constructie set-neck care produce sustain mai bun decat constructia bolt-on a lui rx10d.

 

La EC-200qm puntea este fixa si clasica tune-o-matic cu stop tailpiece, probabil bine construita si rezistenta. La rx10d este copie de floyd rose si s-ar putea sa nu fie extraordinara, desi in general cele de la jackson sunt printre cele mai sanatoase copii.

 

Dozele sunt mai bune la EC-200QM, dar dozele sunt cea mai usor de schimbat parte din chitara, in acelasi timp printre cele mai importante la sunet.

 

EC-200QM are o forma mai comfortabila. Se poate canta si cu ea pe genunchi foarte bine, rx10d nu prea merge.

 

Din cate cunosc eu grifurile de Jackson si ESP LTD probabil cel de Jackson va fi ceva mai plat ( unora le convine, altora nu ).

 

Parerea mea e ca ESP-ul ar fi mai bun daca nu ar fi facut din agathis, lucru care il trage mult inapoi pentru ca lemnul chitarei ala ramane orice i-ai face. Deci nu pot sa iti zic ce as alege.

 

Formele sunt foarte diferite... nu preferi vreuna din ele?

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond

mersi mult adevarul e ca am si cantat pe un rx10D si mi se pare foarte usor ...insa eu sunt fan Zakk Wylde :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.