www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

chitara pentru Santana,Red Hot Chili Peppers


Guest fir3angel
 Share

Recommended Posts

Guest fir3angel

buna :)

 

am cantat la chitara clasica aproximativ 3 ani, dupa care am primit o acustica de la un prieten(o Hora model Torres B din 85 ( mai batrana ca mine :)) ) ) si m-am chinuit sa cant pe ea circa 6 luni...nu am reusit insa era prea greu in sensu ca nu puteam canta acorduri pe ea,era fff greu..si nu suna cum trebuia(mai ales la bends)...m-am chinuit in draci. Acum 3 zile am fost la Pro Sound in Iasi sa vad de-un diagnostic la acustica...tipu mi-a spus foarte simplu "buna de aruncat la gunoi" (gat stramb, grif uzat poz 1-5,piese inlocuite)... mi-a cazut fata cand am auzit :)

 

Acum ma gandesc sa-mi iau o electrica si am la dispozitie in jur de 1000 RON, muzica care o ascult si care vreau sa o pot canta(in ordinea importantei) in cele din urma

Santana : open invitation

shades of time

soul sacrifice

europa

etc...

Red Hot Chili Peppers...cam toate

Satriani,Metalica

 

Intrebarea mea este cam ce chitara ar merge pt a canta asa ceva( Heavy,Funk,Funk-Metal ,Jazz(cred) )?...va intreb pentru ca experienta mea in acest domeniu este cam nula :() ...

 

Tipul de la ProSound avea in stoc un JackSon la vreo 10milioane si un Squier M80( fara tremolo B) ) la 8.500

Link to comment
Share on other sites

Guest Iliescu

Salut.

 

Faci si tu aceeasi greseala ca si multi altii. Iti pui problema chitarii pe care sa o cumperi relativ la ce vrei sa canti. Nu e chiar atat de importanta marca chitarii cand vine vorba sa canti ce canta diferite trupe. E in primul rand vorba de tine. Tot ce iti trebuie e o chitara pe care sa poata canta in conditii normale (sa se cante usor, sa nu falseze si in primul rand sa o simti tu bine in mana). Pe de o parte Jackson-ul e o chitara care iti permite cat de cat sa iti dezvolti tehnica si viteza ca si Ibanezul de altfel. Pe de cealalta parte un Fender sau Gibson te ajuta foarte mult la "feeling" (ca tot am auzit vorbindu-se destul de mult pe forum de conceptul asta). Aici intervine destul de decisiv si amp-ul sau procesorul pe care canti.

 

Ce pot sa te sfatuiesc sa iei in banii astia e fie un Jackson, fie un Squier sau chiar si un Ibanez (la mana a doua :) ) ... nu Gio sau alte balarii de genu, cu toate ca, daca esti la inceput iti recomand o chitara noua ca sa ti se "dea" mana dupa ea ...

 

Vezi tu ... mai asteapta si parerile altora.

 

Spor la treaba !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest fir3angel

hmm...s-ar putea sa ai dreptate :)..poate am niste idei preconcepute dar ,cand vad o chitara fara tremolo parca simt ca lipseste ceva...

Link to comment
Share on other sites

Acu raspunzand si la intrebarea omului, tre sa te gandesti in primu rand ce fel de sunet te intereseaza, humbuckere sau single coil. Adica pt RHCP iti trebuie un fel de strat, pt Santana ceva cu humbuckere.

In al doilea rand fereste-te ca de dracu de floyd rose, care e o bataie de cap si la chitarile scumpe, iar la astea ieftine la care poti sa te bagi tu e ingrozitor. Mai bine tremolo simplu, sau cel mai bine fara nici un fel de tremolo.

 

Dintre cele doua iti recomand squierul. Ideea e sa ai o chitara solida care sa faca cat mai bine o chestie si sa nu te complici cu ce n-ai nevoie

Link to comment
Share on other sites

Guest fir3angel

so..din ce-am vazut eu as opta fie pentru Squier Standard Stratocaster( are doze simple ) 10 milioane sau Squier M80 aia bolt-on neck la 8.5 milioane...

Squier M80 are humbuckere?

si inca ceva...daca ma dau de 3 ori peste cap si ma fac musca :|..e f posibil sa mai scot vreo 3milioane...pt o cutie din aia de efecte..am acasa un amplificator AKAI din 78 ..2*65w pe 8ohmi si boxe bunicele....

Cam ce cutie de efecte ar fi buna pt un distort/wah in banii astia (3milioane)...? merci

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ai putea sa iti arunci privirile si peste cateva modele de la Grosmann. Pe la 8 meleoane iti iei un Les Paul peste Squier-urile alea.. si daca ii mai schimbi si o doza... teai scos :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

cam greu sa combini ce vrei tu

uite pt sound rhcp(sunetul meu favorit)http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare

un sunet de santana faci cu asa ceva http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare

nu prea ai cum sa faci un compromis ca sunt doua tipuri de chitari ,cu doua sunete diferite

sincer daca as avea 10 milioane leas lua pe anandoua :) ...eventula mai incolo leas schimba dozele de la bridge

nu lua squier e o porcarie ....la moi muzica e saturata de squier si pe toate leam cantat.....sub nivelul pretului......ciudat e ca la capitolul chitari bass stau chiar bine

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

Pe la 12 mil iti poate aduce Rares un Epiphone Les Paul Studio.Eu cred ca mai bine iti directionezi toate fondurile pentru chitara si iei una cat mai buna posibil.Cat despre Grosmann eu am fost o singura data la magazin si avea 3 strat-uri.Nici unul n-a putut fi reglat sa sune corect.A recunoscut si Cristi ca e o problema cu ele.Asa ca mai ia pe cineva cu tine la cumparaturi si ai grija pe ce dai banii!

Link to comment
Share on other sites

Guest fir3angel

vad ca parerile is cam impartite legat de grossman :)

 

@sambora : "Asa ca mai ia pe cineva cu tine la cumparaturi si ai grija pe ce dai banii!" good point :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

vad ca parerile is cam impartite legat de grossman :)

Asa ca mai ia pe cineva cu tine la cumparaturi si ai grija pe ce dai banii!" good point :)

sincer regula asta se aplica la orce magazin de instrumente cand iti cumperi prima chitara

Link to comment
Share on other sites

Guest fir3angel

vazui la "mica publicitate" Ibanez RG320 FMTL, cu DiMarzio PAF Pro la neck si Seymour Duncan JB Trembucker la bridge...dc nu i-o ia nimeni pana pe data de 10 :) cred ca ma bag eu la ea..atunci primesc salaru....pare exact ce-mi doresc

prima doza e buna pt heavy , a doua buna pt blues, funk :) din ce am citit pe net

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.