www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Pete


Cognek
 Share

Recommended Posts

Sigur nu a auzit lumea de pe aici de el... In fine, el m-a setat pe chitara si m-a incurajat... am multe chestii de la el si e o onoare ca am ajuns sa-l cunosc... e un tip tare care canta la chitara precum jimi hendrix insa are un stil unic si din intamplare am dat de muzica lui nu demult... Acu i-am facut si tribute si pot spune ca pasiunea pentru chitara (mai putin stilul pentru ca nu cant ca el si nici nu am de gand... eu cant ca mine... hehe) am dobandit-o ascultand muzica lui si afland discutand cu el... schimb de experiente etc... Visu meu e sa ajung in America sa facem un jam ceva pana nu moare naibii... oricum, pentru mine Pete va trai vesnic prin muzica lui...

http://youtu.be/wE_Y56W7Zv4

Asta-i din vremurile de debut ale lui Guitar Pete... chiar ma doare ca nu e worldwide tipu cum ar fi alti draci care nu prea au tangente cu muzica... Si cu toate astea ma bucur ca e mentoru meu down to earth si ca am toate albumele plus chestii care nu-s pe net... zic eu ca asta inseamna sa fi un fan adevarat... Pete rocks all the way!!!

asta-i mai recenta din albumul Mean Streets... are niste melodii super originale...

cel mai recent album (de pe piata evident)... si o melodie care am remarcat-o instant si dupa zeci si sute de replay-uri ... shit still gets me... asta e din albumu Raw Deal

... tot din Mean Streets... provine mi se pare din axe attack ideea asta muzicala dar aici a adus-o la culmea culmilor...

 

... dracenia asta imi aminteste de tatal meu natural... dap si eu sunt un drac de slugger...

 

 

... melodia asta nu am s-o uit nici dupa ce mor... ascultam radio de blues pe yahoo cand nu stiam ce e blues-u si vroiam sa aflu... n-aveam pe cine sa intreb ca eram prost... si stateam cu pixu in mana sa notez melodiile si artistii... Si cand am auzit-o mi-a placut atat de mult incat am intrat in transa si nu am fost atent la numele artistului ... si mi-a luat luni ca sa aflu de Pete.... Prima melodie care am ascultat-o de la el si care mi-a placut instant... imediat dupa prima nota...

 

http://youtu.be/iuGxFpGEsgw

tot din raw deal... cat de original si badass poti sa fi in 2011?... asa ca pentru toti care zic ca nu mai pot sa scoata ceva fresh si frumos... na de aci... hehe

 

Am decis sa il ajut sa devina din ce in ce mai cunoscut pentru ca merita, atat prin muzica cat si prin caracter... Daca va place muzica lui, cautati pe net de-o cumparati ca ce e free nu se compara cu ce e original... am facut comparatia... se aude puternic, clar si bestial...

Ah si o chestie super smechera... tipu asta canta la o chitara aria din anii 70 luata de la un pawn shop cu mai putin de 80 usd... de vreo 30 de ani pe putin tot o freaca si suna bestial... asta pentru maniacii de chitari scumpe...

SI ca sa inchei cu ceva neoficial...

It rained for days.mp3

Edited by Cognek
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.