www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Trupa Sau Oameni Ca Sa Infintam O Trupa De Jazz&blues In Brasov


Guest tiberiuoprea
 Share

Recommended Posts

Guest tiberiuoprea

Salut,

 

Eu sunt Tiberiu, cant la clape. Posed un Portable Grand Piano Yamaha si o Farfissa Vip 250 (anii '80) , sunt pasionat de jazz&blues. Am mai cantat in formatii, dar alte genuri muzicale, iar acum as vrea sa cant doar ceea ce ma caracterizeaza.

 

Ascult cu placere formatii romanesti ca Urma, Alternosfera, AG Weinberger, Al. Andries si de prin straini Art Tatum, Keith Jarrett, Chick Corea, Herbie Hancok, Tigran Hamasyan, BB King, Queen, The Beatles, Birelli Lagrene, Paco de Lucia si multi altii.

 

Am absolvit scoala de muzica (8 ani - pian), iar "oficial" mai departe n-am mers cu muzica, dar fac improvizatie in stil jazz de multa vreme neavand studii de jazz deloc. L-am cunoscut personal pe Johnny Raducanu caruia n-am apucat sa-i cant nimic, doar am descoperit ca-i placea foarte mult muzica pe care eu o ascultam si pe Mircea Tiberian care mi-a ascultat improvizatiile , eu crezand ca fac compozitii de jazz, el m-a lamurit ca ce facem eu se numea improvizatie in stil jazz. Au mai trecut niste ani de atunci, vreo 4-5. Teorie muzicala nu stiu mai deloc, am carti , dar n-am apucat sa studiez si nu prea mai am rabdare sa studiez.

 

Cam atat despre mine, daca vi se pare ca va regasiti in ce am enumerat eu pe aici, dati un semn va rog si poate ne facem o trupa. Adresa mea de email e pe yahoo.ro cu acelasi nume ca si numele de utilizator de aici.

 

Mersi fain!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest tiberiuoprea

@Sorin: Salut! Nu s-au oferit prea multi :), iar eu n-am prea avut timp sa ma ocup de asta. Lucrez in alt domeniu, iar de cantat , doar in timpul liber cand mai prind cate o ora. As fi vrut sa gasesc niste oameni cu care sa cant asa cand avem timp fiecare, un fel de jam session. Ma gandeam sa propunem o melodie sau o gama , un ritm si fiecare improvizeaza ceva. Sa-si faca fiecare "temele " acasa si cand ne vedem doar sa improvizam. Am facut asa cu melodiile "My Way" , "Hai vino iar in gara noastra mica", "Fur Elise", adica melodii care nu sunt de jazz/blues, le-am transpus in alt stil si mi-a placut ce a iesit. Eu m-am invatat sa improvizez 99% in C, dar reusesc si in alte game. O sa incarc mai multe cand o sa am timp, dar momentan uite o piesa 100% improvizatie:

http://www.youtube.com/watch?v=jgQjA7fSack

 

Eu am facut toate instrumentele din orga.

 

@Lucian: Salut! Imi plac melodiile pe care le-ai ales, din pacate eu sunt din Brasov si cred ca e greu sa colaboram, poate doar pe internet cum am vazut ca fac unii, isi trimit melodiile fiecare cu partea lui de instrument. Bafta si Spor!

Edited by tiberiuoprea
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.