www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema.


Guest Danty Dante

Recommended Posts

Guest Danty Dante

Salut! Am un ibanez RG320 si am inceput acum vreo cateva luni s aam o problama cu mi-ul subtire in zona freturilor 10 - 18. Dintr-un motiv anume notele de aoclo vibreaza foarte mult si scot un sunet mai mult decat enervant. Ceva solutii?

Link to comment
Share on other sites

Cauta la Search - pe forum - cuvantul Fretbuzz.. !

 

S-a mai discutat pe forum despre aceasta problema !

 

Uite aici un link : http://forums.rgc.ro...le-fac-shh-shh/

 

Sau poti cauta aici : http://forums.rgc.ro...-incepatorilor/

 

Ori un video :

( sunt 4 videouri , este acolo Step 1 of 4 apoi Step 2 of 4 , te descurci tu ;) )

 

Sper ca ti-am fost de ajutor :)!

 

 

Si asa ca o paranteza , de data asta nu am fost sarcastic :D

Edited by Sympthom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din putina logica , daca e sa ne gandim la distanta dintre corzi si freturi , cea mai apropiata in mod normal e la primele freturi/ultimele si la corzile groase . Ca tu sa ai fretbuz la tastele 10-18/ E subtire inseamna ori ca s-a intamplat ceva cu floydul si a coborat foarte foarte mult in partea aia ori grifful s-a rasucit/ torsionat si e convex ( ceea ce mie greu sa cred ). Te rog descrie sunetul si inregistreazal ca sa ne dam seama exact despre ce e vorba.

 

 

Ai schimbat corzile , sau ai umblat la actiunea/ distantierele de la floyd? (surubul ala cap imbus). Eu oricum gandesc problema nu prea imi da action mic => fret buzz in zona respectiva.

 

relief.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.