www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

concerte live?


Guest georgeriber
 Share

Recommended Posts

Guest domnul Rig

sigur ca inveti! stiind piesa (dar asa cum ti-a indicat si MrJackson), te poti uita la pozitiile in care canta respectivii chitaristi si ti-e mult mai usor sa descoperi "mersul". :)

La viteza aia ar insemna sa stai cu degetul pe butonul de pauza si sa faci tzac-tzac-tzac-tzac. Multe taburi propun si pozitii ergonomice, nu trebuie sa le inveti pe cele ale "maestrului".

 

@malex - :) Ai inteles tot.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

La viteza aia ar insemna sa stai cu degetul pe butonul de pauza si sa faci tzac-tzac-tzac-tzac. Multe taburi propun si pozitii ergonomice, nu trebuie sa le inveti pe cele ale "maestrului".

 

@malex - :) Ai inteles tot.

 

N-ai inteles nimic... te uiti la pozitia mainii drepte, la pozitia chitarei, la felu in care merge pe scena, la felu in care da din cap, la felu in care interactioneaza cu ceilalti membrii ai formatiei, esti atent cand schimba efectele. Chestii generale, daca vrei.. nu stai sa vezi unde pune degetu pe fiecare nota...

Link to comment
Share on other sites

Guest georgeriber

incep sa inteleg..............e bine ca vad si alte pareri............chiar dak sunt multe rau si F DIFERITE UNELE.MA gandesc totusi ca sa-mi pun un meditator cel mult o luna, o luna jumate. Cred ca ra fi un castig.

Edited by georgeriber
Link to comment
Share on other sites

La viteza aia ar insemna sa stai cu degetul pe butonul de pauza si sa faci tzac-tzac-tzac-tzac. Multe taburi propun si pozitii ergonomice, nu trebuie sa le inveti pe cele ale "maestrului".

 

@malex - :) Ai inteles tot.

ne dai lectii si lui malex si lui MrJackson si lui ronniefrown si mie despre un subiect pe care, din nefericire pt. ce-ai postat pana acum, nu-l prea cunosti. n-ai studiat nici game de blues, nu l-ai studiat, de fapt, nici pe angus young, probabil ca n-ai studiat multe alte lucruri legate de chitara (si fie vorba intre noi nici regulile de politete elementara), dar iti exprimi pareri despre el si despre altii care-l apreciaza. pai, vin eu si te intreb, daca te pliciseste acest subiect, de ce te mai bagi in vorba, ca sa ne arati, noua sau altora, ce?. stai linistit, ca pe noi n-ai cum sa ne convingi de cele afirmate de tine, decat cu argumente pertinente iar tu nu le ai deocamdata si nici nu cred ca ai sa le ai vreodata, cel putin in cazul lui angus young. si sa stii un lucru, aici nu este vorba de varsta, ci de capacitatea si viteza de acumulare si intelegere a unor notiuni si e tare rau cand, dupa ce ca nu intelegi, mai si iei in bataie de joc argumentele expuse, pt. ca asta, din pacate, te inscrie automat intr-o anumita categorie de oameni.

si sa mai stii un lucru, multi dintre noi nu au nevoie de taburi ca sa invete o piesa. printre aia ma numar si eu. din punctul meu de vedere este suficient sa-i vad pozitia mainii pe grif ca sa stiu cum canta si de ce. in privinta pozitiilor ergonomice, altele decat alea in care canta "maestrii", iti spun eu ca nu suna la fel si asta o sa-ti confirme orice chitarist cu experienta. asta este si motivul pt. care ma intereseaza mult mai mult niste secvente live, decat niste tab-uri, de cele mai multe ori, gresite. si fac si tzc-tzac-tzac pe telecomanda, daca-i nevoie si daca ma intereseaza cu adevarat, pt. ca si asta face parte tot din studiu! si, pt. ca vorbim despre subiectul "live", spune-mi si mie, neavand partitura sau tab-ul, pe care mi-l ridici in slavi, cum stii cand un chitarist canta cu un acordaj lasat cu un semiton, dar mai ales cu un ton, cu un ton daca nu-l vezi "live"? poate ai sa-ti dai seama vreodata ca nota nu este decat una singura, dar tonul poate fi in mai multe feluri, legat de acea nota, iar pe multi dintre noi ne intereseaza inclusiv acest lucru. asa ca las-o mai moale cu sfaturile, canta tu cat vrei in pozitiile alea ergonomice, ca noi, de bine de rau, am cam aflat ce avem de facut. sanatate multa!

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.