www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Incepator


Guest alleex
 Share

Recommended Posts

Guest alleex

Va salut,

 

Recent am avut placerea sa cunosc cateva persoane ce stiu sa cante la chitara, moment in care mi-am dat seama ca vreau neaparat sa invat si eu. Momentan cunostiintele mele despre chitara sunt aproape 0, stiu doar putina teorie iar practica e plan de viitor, am momentan o chitara acustica pe care pot exersa, problema este acum... cum sa incep ? Am participat la 1-2 lectii de chitara dar nu e suficient, vreau sa exersez zilnic (sau aproape) doar ca am nevoie de un ghid/ program sau ceva asemanator, cum poti invata singur instrumentul asta ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Qubix

:yay: Recomand :yay: . O sa ti se para greu, cel putin la inceput, dar merita efortul si rabdarea.

 

Greu e putin spus, nu stiu altii cum sunt ,dar eu am stat la nenorocita aia de lectie "Barre chords on the 6th string" aproape 2 luni. Bine ca nu exersam zilnic, recunosc, dar E-shape sus (Fsus in special), e moartea pasiunii.

 

http://www.vplay.ro/watch/v4zxrend/

 

La 34:20 e un exercitiu cu asta. Interesant e ca le face doar pe clasica sau pe electrica, eu mi-am rupt mainile pe acustica. Dar nah...:D

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca e super greu. La mine e si mai greu totul, pentru ca eu stiam deja ceva chitara cand am dat de cursul asta. Si dupa ce am trecut de prima lectie mi-am dat seama ca mai tot ceea ce invatasem, invatasem gresit... si nu e deloc usor sa te dezveti de obiceiurile proaste pe care le-ai avut timp de cativa ani...

 

Deh, asa e cand inveti fara profesor... si acum ma mai chinui. Imi doresc numai sa am timp cat sa pot exersa tot ce e acolo...

Link to comment
Share on other sites

Guest Qubix

Stiu ca e super greu. La mine e si mai greu totul, pentru ca eu stiam deja ceva chitara cand am dat de cursul asta. Si dupa ce am trecut de prima lectie mi-am dat seama ca mai tot ceea ce invatasem, invatasem gresit... si nu e deloc usor sa te dezveti de obiceiurile proaste pe care le-ai avut timp de cativa ani...

 

Deh, asa e cand inveti fara profesor... si acum ma mai chinui. Imi doresc numai sa am timp cat sa pot exersa tot ce e acolo...

 

Dap, daca reusesc sa termin cursul asta, o sa dau bere la juma' de Bucuresti....o sa curga Heineken pe Dambovita :)) E enorm de lucru la exercitii, si trebuiesc repetate in draci. Ceea ce am "descoperit" (ma rog, altii o stiau de la inceput, la mine mai greu :)) ) a fost ca trebuie sa tii barre-ul EXTREM de aproape de fret, si atunci nu tre sa mai apesi atat de tare. Nah, din greseli invata omu' ...

Daca vrei, dupa ce-l faci pe asta, pune mana pe Learn and Master Blues Guitar, are 6 lectii, si e axat pe blues. Superb si ala, da inca mai am de tras la blestematia asta. :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.