www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sa Ridicat Bridge-Ul...


GuitarTovaras
 Share

Recommended Posts

Ce le fac la arcuri sau ce fac cum fac sa revina in pozitia initiala?De cand am marit umpic tensiunea in corzi s a ridicat mult.

Am avut niste corzi de 8-38 dupa care am luat 10-46,nu s a intamplat nimic neobisnuit(desi eram sigur ca o sa se ridice bridge ul si strambe gatul,eram pregatit).Surprinzator,totul a fost OK.

Am zis ca daca tot nu se intampla nimic sa mi fac de cap cu marimile si am vrut sa iau 10-60,da nu mai aveau asa ca m am limitat la 10-54.Cand le am pus s a ridicat bridge ul asa de neam prost.

As vrea sa pun poze da nu pot(sunt prea lenes),daca e nevoie neaaparat de poze o sa pun.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine ar fi, asa cum spune si colegul barbarossa sa mai pui un arc. Asa poti fi sigur ca tine si la corzi mai groase in functie de cum le strangi. DAR! Ai grija si la griff. Mai mult ca sigur ar trebui sa umbli la truss rod pt ca tensiunea pe care o exercita tija asupra griffului (aici nu stiu daca m-am exprimat tocmai corect, dar sper sa intelegi tu si sa nu ma injure cei care stiu mai bine sa explice :) ) a ramas aceeasi, iar cea exercitata de corzi a crescut. Toate se fac foarte usor si cu grija. Intai mai pune un arc si strange-l pana cand nu se mai "scoala" bridge-ul. Dar ai grija sa slabesti corzile inainte. Apoi acordeaz-o, vezi cum sta. Daca e ok, uita-te la griff. Daca necesita ajustari, slabeste-le iar un pic si umbla la truss rod. Dupa ce rezolvi si chestia asta vezi cu intonatia ce si cum. Sigur o sa fie nevoie sa o mai reglezi un pic.

Link to comment
Share on other sites

inca o chestie. vezi ca majoritatea chitarilor sunt gandite pt corzi de o anumita grosime. majoritatea celor cu scale de 25.5 sunt facute pt a fi folosite cu corzi de 9-42/46, 10-46/52, in acordaj standard. in functie de tipul chitarii si ce lemn se foloseste la gat poti folosi si corzi mai groase insa nu exagera. eventual acordezi cu un semiton sau ton mai jos.

spre ex.daca ai un ibanez cu gatul foarte subtire risti sa strici gatul, pt ca e prea mare tensiunea corzilor si nu mai face fata lemnul si tija.

in primul rand pt a folosi corzi groase gatul trebuie sa fie facut dintr-un lemn "tare", cum e maple-ul, si sa fie cat mai gros.

Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Poate ai pus corzi "prea faine" si SA excitat....

 

(scuze, dar nu m-am putut abtine...)

 

respect

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.