www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Garana 2006


roccoguitar
 Share

Recommended Posts

Cu cateva saptamani intarziere,iata cateva impresii de la festivalul de la Garana ,atat cat mai mi-aduc si eu aminte:

In primul rand,pentru cei care nu au fost niciodata acolo,localitatea se pronunta Garina unde i este "i din a".Still with me? :)

Al doilea lucru ce-mi vine-n cap este un sfat pentru cei care vor merge la anul la festival:contrar indicatiilor de pe site-ul festivalului si de pe acest forum,venind cu masina dinspre sud(Buc.,Craiova,etc),nu e nevoie sa ajungi la Caransebes si apoi sa o iei spre Resita,

ci exista un drum ,pe raza satului Slatina Timisului,chiar inainte de Caransebes ,care urca direct la Garana,astfel facandu-se o economie de vreo 100 km.

Si daca v-am plictisit destul cu aceste informatii,sa zic vreo doua vorbe despre artistii care au evoluat la festival:

Deci,in prima zi,festivalul s-a deschis cu un un grup numit Bright White Line ,un grup foarte tanar , format din studenti la sectia de jazz a

universitatii Tibiscus din Timisoara avandu-i ca invitati pe Mirela Iacob(vocal) si pe un violonist roman student in Germania al carui nume nu l-am retinut.

Au cantat si piese proprii dar si cateva standard-uri ca Spain,One Note Samba,Flying Saucer dar ce m-a "lovit"cel mai tare a fost piesa lui Miles -So What -

executata fara fitze in timpul sound check-ului,deci practic ,in afara programului.

Tot in prima zi au mai urcat pe scena un duo format din doi chitaristi-Lucian Darie si Paul Babici care ,personal,nu m-a impresionat prin nimic precum si un grup din Cehia numit Limbo care au cantat piese proprii.Seara s-a incheiat cu un recital de prima mana al lui George Baicea prelungit pana noaptea tarziu.

A cantat cover-uri dupa Hendrix,SRV,etc.Cam in fiecare seara a fost un grup orientat mai mult spre cover-uri blues-rock decat spre jazz,pentru mine cel condus de Baicea e cu o clasa mai sus decat restul.

Edited by roccoguitar
Link to comment
Share on other sites

A doua seara a debutat cu Liviu Manciu Trio,un chitarist rezident in Germania ,daca am retinut eu bine.

A cantat binisor tot inspre blues-rock si tot cover-uri.

Al doilea act a fost pianistul Paul De Castro acompaniat de grupul sau din care face parte si saxofonistul

Lucian Nagy de la Bright White Line si Eldad Tarmu-un virtuoz al vibrafonului.

S-a cantat un jazz cu influente sud-americane.In fine seara s-a incheiat(sau a inceput ,dupa unii!)cu All Stars

American Grantees care,in opinia mea si lasandu-l la o parte pe Ponty,a fost cel-mai tare-din-parcare din intreg

festivalul.Nu stiu ce mananca(sau fumeaza) americanii astia,dar,cum au urcat pe scena,cum s-a executat the real thing!!

Formatia e formata numai din profesionisti,6 americani ,o frantuzoaica si un .de originar din .ro ,membrii ai asociatiei educatorilor de jazz,trimisi in Romania sa predea la facultatea de muzica din Timisoara.

Au cantat de toate pana pe la 3 dimineata ,si Round Midnight-ul lui Monk si cateva bebop-uri semnate Charlie Parker(Au Privave si Ornithology).A fost si un super chitarist printre ei,Tom Wolfe-fost elev a lui Gene Bertoncini si care e privit ca unul din cei mai importanti chitaristi de jazz din state.

 

Seara a treia a inceput cu Bega Blues Band mergand pe aceeasi formula ca intotdeuna, de cover-uri '60s-'70s.

Al doilea act a fost super-grupul Trigon din rep. Moldova,un grup care devine tot mai cunoscut prin Europa,si care a ridicat audienta in picioare de mai multe ori.

Trigon canta un ethno-jazz de mare calitate si are,in afara de Anatol Stefanet-un virtuoz al violei ,pe Vali Bogheanu-un mare talent care canta la sax,trompeta,chitara bas,flaut,caval,vocal.Daca-l lasau ,canta si la unghie,cred..

Dupa ei au intrat Trio Slavomir Jaskulke din Polonia care n-au cantat rau dar lumea nu prea i-a gustat fiind

inca sub influenta Trigon-ului!

Oricum,pentru cei care n-au auzit de el,Jaskulke e un pianist pe cat de tanar,pe atat de talentat care are de fiecare data ce arata publicului.

In fine,seara s-a incheiat cu un grup de rock Timisoara All Stars Band ,cred ca era Quo Vadis+guests.

Edited by roccoguitar
Link to comment
Share on other sites

A patra si ultima seara a inceput cu Aura care a dat un show de mare clasa fiind acompaniata printre altii

,de Puiu Pascu(care a fost prezent ca spectator in fiecare seara),Flavius Teodosiu(sax),Horea Crisovan(guitar) si Arthur Balogh(bas).

A cantat mult ,a cantat superb,printre piese am remarcat Take The A Train si A Night In Tunisia

(versiune vocala!!)a lui D.Gillespie ,caruia i-a si dedicat-o.

Al doilea numar al serii a fost ,bineinteles ,cel mai asteptat ... violonistul Jean-Luc Ponty impreuna cu

grupul sau.Nu poti sa zici prea multe cand asisti la astfel de recitaluri,decat ca,chiar si vreo cativa

satanisti aflati la standurile cu bere ,parca s-au oprit sa-l asculte!

A cantat,in afara de Monk's Mood,numai piese originale,cateva ,nu intamplator,cu aroma africana,dat fiind

faptul ca doi din grupul sau sunt de origine senegaleza,respectiv cameruneza.

Al treilea recital a fost al chitaristului maghiar Gyarfas Istvan care mie personal mi-a placut foarte mult.

Au cantat piese proprii de pe albumul Nairobi Romance,piese inspirate din vizita recenta a grupului in Kenya.

Festivalul s-a inchis cu un al grup de blues numit Blue Family din Serbia care,desi nu a cantat rau,nu a avut parte de o mare audienta,majoritatea spectatorilor retragandu-se pe la corturi si pe la pensiuni.

Cam atat despre Garana 2006,impresii poate ca am avut mai multe imediat dupa festival dar,daca nu le-am retinut pana azi ,inseamna ca nu au fost asa de importante!

Edited by roccoguitar
Link to comment
Share on other sites

Multumesc si eu pentru comentariile tale Rocco si desigur astept si alte pareri de acolo... Imi pare rau ca nu am ajuns si eu. Sper ca Leo2pop sa vina si el cu oarece pareri despre festival.

 

As vrea sa salut, si asta fiindca intamplator am vazut un nou user inregistrat pe RGC, pe caprieljazz, respectiv domnul CAPRIEL DEDEIAN si care este un cunoscut chitarist in lumea jazz-ului. Bine ai venit pe forum si in singura si cea mai mare comunitate de chitaristi din Romania. Dedeian este cu siguranta un nume care a intrat deja in istoria jazz-ului romanesc... si al celui armean desigur.

Link to comment
Share on other sites

draga rocco, chiar asteptam vreo recenzie, ceva, despre garana - dupa indelungatul thread de dinainte...

trebuie sa spun ca sunt extrem de dezamagit de ceea ce ai scris (pana acum...). probabil e tzuika consumata de nu-ti amintesti mai multe detalii sau?... :)

fiind un forum de chitaristi, ar fi fost de asteptat o gramada de detalii legate de chitaristii prezenti pe-acolo (o umila parere: nu cred ca baicea e cu o clasa peste tot ce a fost acolo, asa cum ai sustinut...)

 

cateva mici corectii:

polonezii din prima seara au fost extraordinari - meritau mult mai mult decat simpla amintire (...spre deosebire de magna cum laude-le "celebrului" baicea).

 

in seara a treia, dupa trigon (pe care, dupa parerea mea ii lauzi absolut gratuit), au cantat chiar quo vadis, nici urma de acel pianist polonez despre care pomeneai (sau poate a fost tzuika de vina - in ceea ce ma priveste...). dupa quo vadis era vorba sa se incinga un session, insa datorita frigului excesiv si a umiditatii exagerate din aer, n-a mai ramas nimeni sa cante (desi unii ar fi vrut, precum prietenul meu puiu pascu si altii). in plus, ora era mult prea avansata... asadar, la presupusul session am cantat doar doua piese cu noua mea trupa (in care se afla solistul ce canta cu quo vadis acum), dar a sunat jalnic, data fiind calitatea extrem de buna a tzuicii care ne-a incalzit madularele (mai ales mie)...

 

cu tot respectul pentru doamna aura urziceanu, concertul lor a avut un excesiv iz de mititei - departe de adevaratele show-uri pe care le dadea aura in zilele ei bune! a fost o "shusha". pacat...

 

la istvan gyarfas, bunul meu prieten din ungaria, este interesant faptul ca el canta cu chitara acordata in cvarte!

 

de mentionat era si blues-harpistul ungur matyas pribojszki, cu care am avut placerea sa cant, impreuna cu bega blues band. este unul dintre cei mai buni harpisti din europa...

 

cam atat deoacamdata. poate mai sariti cu impresii adiacente...

Link to comment
Share on other sites

.................................................

 

Initial n-am vrut sa-ti raspund din simplul motiv ca ,daca e sa ma iau de cate ori pomenesti de tzuica,

se poate sa nu iti mai amintesti nici in ce judet e Garana,lasand la o parte ce s-a cantat acolo..

Dar hai totusi:

Spui de polonezii din prima seara ca nu ii pomenesc.Uite ca ii pomenesc acum:Care polonezi???

Grupul Trigon intr-adevar e foarte cunoscut si gustat de publicul din intreaga lume.O simpla cautare pe net

ti-ar confirma asta.Au si intrat prin topuri cu CD-ul lor de acum doi ani!.In plus,faptul ca ei sunt romani din Moldova

si canta ethno-jazz,ne da prilejul sa spunem ca ,daca am avea un stil de jazz pur romanesc,cu siguranta asta ar fi!

Chiar nu ti-a dat de gandit faptul ca toata audienta s-a sculat de mai multe ori in picioare sa-i aplaude.

Sau credeai ca aplauda pe altcineva?

Poate am fost prea transant spunand ca Baicea a cantat cel mai bine dar asta e!N-am sustinut,asa cum afirmi,ca el

ar fi cu o clasa peste tot ce a fost acolo,ci m-am referit destul de clar la formatiile de

blues-rock care au cantat cover-uri.Si el mi s-a parut a fi cel mai aproape de original!

Trebuie sa-ti dau si tie putina dreptate,acolo unde ai,e posibil ca pianistul Jaskulke cu trio-ul sau sa fi cantat

in a doua seara si nu a treia,oricum nu asta e cel mai important si daca erai acolo,sigur l-ai fi remarcat!

Si da,e adevarat si imi pare rau pentru omisiunea mea,Matyas Pribojski a fost super cu solo-urile lui la muzicuta.

Cat despre comentariul tau vis-a-vis de Aura,nici n-ar merita sa-mi bat capul sa te contrazic!Explica-mi si mie de ce a fost

o "shusha",ce naiba o mai insemna si asta!A lasat-o vocea,a cantat prea putin,muzicienii care au acompaniat-o nu au fost

la inaltime,sau ce?

In fine,dupa umila mea parere,diferenta dintre opiniile noastre intervine ca urmare a faptului ca eu mi-am format un punct de vedere dupa ce am ascultat ce s-a cantat in cele patru zile de festival pe cand tu,mai mult ca sigur,nici n-ai fost acolo majoritatea timpului!Sete buna!

Edited by roccoguitar
Link to comment
Share on other sites

man, rocco, nu stiu ce te-a enervat asa - tzuika pomenita de mine, sau critica mea legata de lipsa de profesionalitate a recenziei (era vorba de lipsa informatiilor legate, mai ales, de chitaristii prezenti acolo pe scena...)...

 

in orice caz, nu doresc sa polemizez cu tine pe aceste teme (probabil pe nici o tema). doar cateva mici lamuriri:

- da, era vorba de cehii din prima zi nu de polonezi (care n-au mai venit pana la urma).

- faptul ca nu m-au "spart" trigon nu trebuie sa te ingrijoreze - am eu o reticenta la aceasta miscare etno balcanica.

- o shusha este o cantare care se face pentru bani si/sau din dorinta de a apare cu orice pret pe scena, de a fi in "ochiul publicului". aura practic s-a auto-invitat la acest festival, iar repertoriul a fost destul de nefericit ales - mai ales tinand cont de muzicienii alipiti (spre exemplu: sotul aurei, ron, nu prea era pe-acolo la piese cu bit egal, nu sunt in stilul lui, dupa cum horica nu a cantat si nu canta standarde de jazz, la fel, nu sunt stilul lui). aura canta bine, are bine-cunoscutele ei trick-uri, insa spuneam ca e pacat ca recitalul, prin alegerea oamenilor si a pieselor nu s-a ridicat la aceeasi valoare.

 

cat despre mica obraznicie din final, nu stiu daca activitatea ta artistica de pana acum (daca o fi existand) iti da dreptul la asa ceva (despre diferenta de varsta nici nu mai vorbesc)...

keep it cool man let's play the guitar!

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca esti de parere ca varsta si experienta ti-ar permite sa fabulezi orice pe un forum public,retine totusi

ca tu ai inceput sa ma contrazici pe niste teme care tin mai mult de gustul individual si nu de veridicitatea informatiei.

Te-am intrebat eu de ce nu ti-a placut Trigon?E treaba ta,nu-ti critic gusturile muzicale si m-astept la acelasi lucru din partea ta!

Dar cand incepi sa fabulezi despre lucruri de care n-ai habar..

Uita-te si tu ce-ai fost in stare sa scrii:

"repertoriul a fost destul de nefericit ales - mai ales tinand cont de muzicienii alipiti (spre exemplu: sotul aurei, ron, nu prea

era pe-acolo la piese cu bit egal, nu sunt in stilul lui...."

"aura canta bine..insa recitalul, prin alegerea oamenilor si a pieselor nu s-a ridicat la aceeasi valoare."

 

 

Imi vine sa rad si sa plang in acelasi timp...a cantat din Ellington si Dizzie Gillespie si ..a ales prost repertoriul?

Doctore,pentru un jazz aficionado astia sunt zei!

Ma apuca rasul gandindu-ma ca Ron Rully ar putea fi un baterist mai deosebit,numai pe piese cu bit inegal!Totusi,ce expresie pentru un muzician!

Sotul Aurei chiar e drummer de jazz si a cantat si cu ea(vezi albumul "I Found Love Again"(1997) si cu toti meseriasii epocii - D.Ellington,O.Peterson si Ed Bickert,nume care s-ar putea insa sa nu-ti zica nimic.

Cat despre ceilalti muzicieni "alipiti"..Puiu Pascu..Arthur Balogh..Flavius T.. ce pot sa mai zic?Mai intereseaza-te si vino inapoi sa-ti ceri scuze!

De Puiu chiar afirmai ca sunteti prieteni,ma intreb ce ai de spus despre dusmani!

Edited by roccoguitar
Link to comment
Share on other sites

ok now. ultimul post la capitolul asta, ca vad ca nu te lasi...

 

dragul meu, problema nu este ca a cantat si ellington sau dizzy, ci - si asta, desigur, este parerea mea pe care am tot dreptul sa o exprim public chiar si pe un forum... - faptul ca s-au amestecat prea mult stilurile de cantat abordate, creand astfel un recital neunitar, legat doar de interpretarea si prezenta scenica a aurei. stiu suficient de multe despre trecutul lui ron si il respect pentru ce-a facut la viata lui, insa chiar nu era pe teritoriul lui la cateva piese (parere impartasita de toti tobosarii aflati in zona, de altfel...).

 

man, daca acum cant rock sau blues sau orice altceva, nu inseamna ca nu am cultura muzicala. ti-as propune o oarecare moderatie atunci incerci sa "calci pe batatura" pe unul mai trecut prin viata... nu de alta, dar risti sa te faci de ras...

 

ok. cu asta basta. orice-ai mai zice, nu mai postez nimic aici. te las "in durerea ta" si-ti urez succes cu instrumentul (daca cumva canti)!

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

mi se pare mie sa e o chestie mioritica ca orice topic / discutie de pe forum sa se schimbe in cearta si schimb direct/indirect de replici agresive .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.