www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

bataie rapa


Iskander
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Am fost la sighisoara si m-a luat asa o pasiune pt chitara si iata vin cu forte noi si dorinta de a mai invata.

 

asa ca intrebare intrebatoare:

 

http://acorduri.go.ro/Rapa.htm am acest cantec, am acordurile, sa zicem ca as reusi sa le schimb DAR care e bataia? am si un midi de la melodie si chiar si un mp3 (le-am atasat pt ca atata de greu le-am gasit si poate le mai vrea cineva) dar nu-mi dau seama...

 

si vad ca sunt doua variante pe acorduri.go.ro...

 

recomandari?

 

mersi :)

 

 

jules: post editat din motive de copyright. te rugam sa citesti regulamentul

ripa.mid

Link to comment
Share on other sites

Guest comosicus22

care varianta iti suna tie mai bine indiferent de bataie aceea e cea corecta....rapa e o melodie "populara" care nu are un ritm anume si nici macar versuri fixe.numai eu am 5 variante de versuri dar la ritm eu am ales unul singur si nici nu-s curios sa stiu alte ritmuri.e un fel de miorita....n-are compozitor sau textier sau mai stiu eu ce.daca te gasesti cu 20 de tipi care canta la chitara vei auzi 20 de variante ale melodiei (20 ritmuri 20 variante de versuri)

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Este o greseala comuna a incepatorilor ca incearca sa vada bataia ca ceva matematic. In special la piese ca "Rapa", bataia este irelevanta, vorba lui comosicus22, exista o multitudine de versiuni. La alte piese o deduci ascultand melodia originala. Nu exista chestii de genul "sunt incepator, nu pot sa deduc" - asta e bullshit. :)

Edited by domnul Rig
Link to comment
Share on other sites

ok, dar totusi o idee se poate?

 

am luat melodia rapa ca exemplu dar sunt mai multe unde nu-mi dau seama de bataie, ca nu e trecuta... presupun ca daca ascult (ca incepator) 2 ore o sa-mi dau seama de bataie,.... doar ca nu am acest timp, de aceea am intrebat :)

 

incerc sa-mi dau seama, dar timpul si alte impedimente nu-mi permit.. nu-s un pusti sa nu am altceva ce face... din contra... de aceea am cerut ajutorul vostru :)

 

plus ca sunt de parere ca daca prind ca la melodia cutare e bataia cutare si tot, asa incet incet, o sa-mi pot da seama de batai mult mai repede la alte melodii, cand le ascult, fara sa pun alte intrebari :)

 

mai ales ca acorduri.go.ro nu are bataile la multe melodii... sau daca e sa fim perfect corecti din punct de vedere muzical, am impresia ca se zice ca nu are masurile....

 

mersi :(

Edited by Iskander
Link to comment
Share on other sites

cred ca piesa care se apropie de ritmul Rapei este Amintire cu haiduci-Vali Sterian..., doar ca nu are progresia de acorduri la fel de rapida...

 

Iti recomand urmatoarea metoda de a-ti stabili si invata ritmuri si batai noi...

 

1.Asculti piesa o data, de 2 ori.. etc..

2.Stiind acordurile scoti o linie rudimentara de bass (cat sa completeze linia..)

2.1. sau .. Stii ca ai acordurile : Mi, Sol, Re, Mi... ei.. faci linia exact cum sunt acordurile, nota dupa nota..

3. Canti piesa asa de vreo doua ori ca sa prinzi inrarea versurilor pe progresia de acorduri si sa nu te incurci cand incerci sa complici o bataie...

4. incepi sa dublezi ciupitura de bass... si apoi o mai complici pana cand iti iese ceva care-ti suna tie(sau prietenei tale, spre ex.) ceva meserias...

5. inlocuiesti liniade bass cu acordurile aferente.. si gata

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

defapt e

 

1 2 3 4 5 6 7 8.... sunt optimi su pauze :) j= jos s= sus ... - = pauza de optime ... 1 2 3 4 5 6 7 8 sunt timpi .. chestia asta se repeta

j- j s - s j s

Edited by Mircea19
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.