www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Chitara Acustica


Guest nica.mihai
 Share

Recommended Posts

Guest nica.mihai

Pentru zona entry-level, la valori comparabile (zona 350-500lei), ce recomandati, Fender sau Ibanez ?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest nica.mihai

Pentru zona entry-level in general, si bugetul tau in special, iti recomand noroc. Altceva nu-ti poate recomanda nimeni serios. Ia ce culoare preferi.

Multumesc pentru raspuns.

Sarcasmul il iau ca pe un bonus la importantele informatii pe care mi le-ati comunicat.

Probabil ca trebuia mai intai sa ma documentez in legatura cu culoarea... nu m-am gandit !

Bune sunt forum-urile !

O simpla intrebare si atat de multe informatii am aflat !!!

 

Revenind la tonul serios:

Oare este greu de inteles ca nu toti se pricep ?

Oare este greu de inteles ca sunt oameni care chiar sunt la inceput, care chiar doresc sa invete ( nu sa devina mari chitaristi ! ) si care nu dispun de sume mai mari ?

Intrebarea era chiar serioasa; am gasit la doua magazine diferite chitari din cele doua marci in plaja 400-450 lei.

Chiar nu ma pricep ce sa aleg ( bineinteles ca vanzatorii isi lauda fiecare marca pe care o vinde el ).

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest nica.mihai

Am inteles ce era de inteles: chiar nu conteaza marca la acest nivel de buget.

In acest caz voi alege "cu ochiul si cu inima".

 

Si... aveti dreptate: pe orice forum, nimeni nu are nici o obligatie (atunci cand este gratis) !

Fiind un forum ... se cer sfaturi; daca exista cineva care considera ca merita sa piarda timp pentru a raspunde - o face.

Din raspunsul dvs. ( dar si dupa numarul de postari ) am inteles ca sunteti din categoria celor care se pricep.

Si, pana la acest moment, singurul care si-a pierdut vremea cu mine...

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Poti sa cumperi ceva bun: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=325&BrandProductID=2579 sau http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=325&BrandProductID=3170.

 

Poate ca ii un pic peste bugetul tau, dar eu am pus pana pe una dintre ele (prima) si mi-a placut foarte mult.

De-abia astept sa imi fac rost de ceva banuti, ca sa pot sa imi cumpar si eu una. Calitatea lemnului ii buna si sunetul ii cald si tare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Nicusor Spiridon

de a doua ce zici?..pare mai buna :yay:

Edited by Nicusor Spiridon
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pentru zona entry-level, la valori comparabile (zona 350-500lei), ce recomandati, Fender sau Ibanez ?

Multumesc

 

salut. sunt eu din Brasov, poate te pot ajuta cumva :)

eu sincer aș recomanda acustica Takamine, dar parcă era vreo 600RON. totuși, ca diferență, suna mult mai bine decît fender sau ibanez.

în al doilea rând, Ibanez V70 (aia e acustica lor starter) a fost prima mea chitară acustică și am nimerit-o foarte aiurea... gen corzile foarte rigide(știu că se pot schimba dar era chitara în general) , action'ul pînă la cer...

 

deci dacă dispui de 350-500ron, presupun că fender ar fi între ibanez și fender, dar trebuie și respectiva încercată.

dacă dispui totuși de vreo 600 ron, îți recomand să încerci Takamine, după părerea mea era mai ok decît celelalte.

 

Baftă, și dacă nu cunoști pe cineva care te poate ajuta în alegerea chitării, poate facem împreună un drum pe Bălcescu/Mureșenilor.

 

PS: Văd că ți s-a făcut deja recomandarea cu Takamine :)

Edited by Elven Roamer
Link to comment
Share on other sites

Guest danndjd

in pretul asta poti cumpara un fender cd60,e destul de ieftina si suna bine ca sa inveti pe ea.

totusi daca vrei sa te tii de treaba un pic mai serios ti-as recomanda o electro acustica,pentru ca atunci cand o sa iesi pe scena nu o sa aiba toti microfoane care sa fie si bune,

eu mi-am luat de curand un stagg sw-203n si isi face treaba bine pentru banii pe care i-am dat(600 lei)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.