www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Roland Ac60Rw


Guest kyuslauten
 Share

Recommended Posts

Guest kyuslauten

In incercarea de a scoate in evidenta cateva dintre instrumentele mele acustice (mai ales in conditii de concerte in spatii mai mari), am dat peste ROLAND AC60.

Sincer sa fiu cand a ajuns la mine am simtit din prima ca e chestie durabila si masiva.

Fata de modele mai vechi (care se fabrica in continuare si sunt negre) acesta este RW (rosewood...a nu se confunda cu lemn de trandafir :) ...practic nu este altceva decat o imitatie de palisandru exotic, dar arata foarte elegant. Are doua difuzoare, deci are posibilitatea de a fi folosit stereo.

Controale:

CANAL CHITARA:

pickup: magnetic/piezo

shape: on/off (un fel de presence)

volume

bass

middle

treble

chorus (3 moduri pe acelasi potentiometru-1.space, 2.rich, 3.wide) (valabil pt amandoua)

master

intrare casti (valabila pt ambele canale...desigur)

CANAL MICROFON:

phantom power: on/of (48 V DC)

selector: mic/line

volume

bass

middle

treble

chorus

reverb/delay (valabil pt amandoua)

anti-feedback (auto si manual)

mute (valabil pt amandoua

 

power on/off

 

Spate:

line out r-l

mono

sub woofer out

aux in r-l

foot switch 2 intrari

 

Eu zic ca arata foarte fain, e foarte mic si discret si suna suficient de tare pentru cantari nu foarte mari.

Este prin excelenta un amp pentru instrumente acustice asadar cu chitara electrica in el nu suna prea grozav (cu toate ca eu am incercat si nu e de lepadat nici sunetul acela).

La cumparare se primeste impreuna cu o geanta foarte solida pentru el care prezinta si buzunare laterale precum si un ham pentru a se pune pe umar.

Cu toate ca este destul de simpla eu consider ca toate controalele sunt destul de eficiente pentru a fi sufiecient de versatila. Are multe posibilitati de modificare a tonului intr-un mod foarte simplist si elegant.

Pretul este perfect...nici prea mult, nici prea putin...foarte echilibrat.

 

Puteti asculta si cateva exemple facute de mine:

Pierre Attaignant(1494-1552)-Prelude

(chitara clasica construita la Reghin in 1998, recorder: ZOOM H1, totul este neprelucrat, doar fade in/out)

1.vol ora12, bass ora 12, middle ora 12, treble ora 12, fara chorus, master ora 3

2.vol ora 12, bass ora 12, middle ora 9, treble ora 3, chorus ora 11’55’’,master ora 3

3.vol ora 12, bass ora 9, middle ora 12, treble ora 1, fara chorus, reverb ora 11’55’’, master ora 3

ROLAND AC60 1.mp3

ROLAND AC60 2.mp3

ROLAND AC60 3.mp3

Edited by kyuslauten
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.