www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica] Grosmann Ch


Guest gabi-mth
 Share

Recommended Posts

Guest gabi-mth

-Nume:Grosmann CH,an 2006

-Pret:700 RON

-De unde a fost cumparata:Cumparata de la Grosmann Music Store

-Caracteristici tehnice:

Corp : Basswood

Controls: 1 pt volum, 1 pt ton, switch cu 3 pozitii

Fingerboard: Rosewood

Taste: 24

Inlays: dots markers

Chei : Chrome Precision

Griff : Maple

Doze : Stoc

Culoare : Albastra cu niste tente foarte interesante de bleo

-Cum suna: O sa fiu scurt si la obiect.Are un clean curat,foarte placut.Trecuta pe humbucker merge foarte bine si la metal,black etc.Este un avantaj zic eu configuratia H-S-S,facand chitara mult mai versatila,putandu-se preta la mai multe genuri.Am avut un singur termen de comparatie,un Ibanez RG 320 al varului meu,si trecute prin aceleasi scule,Grosmannul are mai mult sustain.Dozele,cu toate ca sunt stoc,suna foarte bine.Auzisem ca ,corzile nu-s foarte bune,dar pe mine nu m-au deranjat,insa cred ca o sa le schimb peste un timp

-Parti bune:Eu la aceasta chitara apreciez foarte mult sunetul.Nici dozele nu sunt proaste,avand ,cum am mai spus,un ton foarte placut.Ca o parte pozitiva trec si faptul ca dl Cristi e un om foarte de treaba,f politicos si stie absolut totul despre ce face dansul(cu referire la chitari,logic).Apreciez foarte mult si finisajul,dar si instalatia electrica.Ca parte pozitiva trec si switchul,foarte rezistent la stilul meu mai agresiv.Si plus ca griful este incredibil de usor ,iar corpul si el usor,la randul lui.Cheitele sunt Dumnezeiesti!Revin la griff,la care tastele sunt batute excelent si n-are nicio hiba.

-Parti rele:Faptul ca potentiometrul de la volum este prins oarecum aiurea,dar asta nu ii afecteaza functionabilitatea...merge f bine(prins aiurea,adica atunci cand este rotit nu se invarte uniform[da senzatia de roata de Dacia d-aia veche],dar doar daca te uiti atent).

-Impresie generala:Avand in vedere atat sunetul.calitatea lemnului cat si finisajul,ii acord nota 9,5.Oricum...dl Cristi mi-a lasat o impresie de nota 20!

-Poze: (pacat ca nu se vede exact culoarea,aici pare neagra :) )

post-1952-1153957944_thumb.jpg

post-1952-1153957975_thumb.jpg

post-1952-1153958000_thumb.jpg

Aici se vede culoarea

post-1952-1153958102_thumb.jpg

Nu fac reclama la nimic,faceti abstractie de dezordine :)

post-1952-1153958021_thumb.jpg

post-1952-1153958039_thumb.jpg

 

Imi cer scuze pt calitatea pozelor,incercati sa le salvati si sa le dati un resize la o rez mai mica pt o calitate mai buna.

-Link: Grosmann CH official Page

 

Inainte sa va luati o chitara,si daca nu dispuneti de cine-stie-ce-suma,dati o raita si pe la Grosu...poate va place ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.