www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dati-Va Cu Parerea


Grim
 Share

Recommended Posts

Preview-ul unui cantec.

 

 

Aici e varianta de acum mai mult timp

http://www.youtube.com/watch?v=pLNllOSd33E

 

La download e cea recenta (un preview). Pareri despre evolutie (daca exista) si cum ar putea sa fie pentru a suna mai bine ("binele" acesta fiind ceva subiectiv si legat ce ce va vine prima data in minte)

 

Multam!

Gand Negru Preview.mp3

Link to comment
Share on other sites

Mie, unul, mi-a plăcut mai mult prima variantă (aceea din link-ul de Youtube). La aceea, obiecţiile pe care le am sînt că tobele nu par a fi sincronizate prea bine cu chitara, la început (izbiturile alea :) nu pică pe "loviturile de chitară" prea bine) şi ar mai fi tonul... Dar aici e subiectiv... Adică mie nu îmi place tonul, îmi aduce aminte de ceva Darkthrone în perioada cînd înregistrau în beci. Dar na, poate asta ai vrut. Black metal-ul se bazează foarte mult pe "low tech" la înregistrări şi poate chiar ai vrut un sunet mai "drujbă". După mine, aş fi mai scos din înalte şi poate adăugat medii. Să sune ceva mai modern. Dar repet, aici e partea subiectivă.

 

La a doua înregistrare, cred că ai făcut foarte bine să adaugi acel violoncel. Deci ăsta e un progres - o îmbunătăţire. Dar nu sună deloc unitar. Intro-ul pe care l-ai postat în mp3 mie îmi sună haotic, nu se sincronizează şi nici potriveşte (ca tonalitate şi linie melodică) nimic cu nimic. După umila mea ureche, repet!

 

Sugestiile mele de optimizare (după gustul meu - iar subliniez) ar fi:

- să sincronizezi tobele cu chitarele la intro-ul din Youtube

- să adaugi violoncelul sau ceva efecte atmosferice (pad-urile sau synth-urile din GuitarPro) în prima variantă - cea din Youtube

- să modifici tonul de chitară pentru a-l face ceva mai modern şi cizelat

- să renunţi la a doua variantă :)

 

Poate am ajutat. Dar după cum ai scris şi tu şi după cum te aştepţi, urmînd aceste idei vei produce ceva ce mie mi-ar plăcea. Nu ştiu dacă se pupă cu ce vrei tu :) Dar cel puţin sincronizarea tobelor cu chitara la intro-ul din Youtube trebuie să o faci :)

 

Succes, mie îmi miroase a bine! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.