www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Crapatura


da3mon
 Share

Recommended Posts

Okey, am un rollings de ceva vreme de rin decembrie mai exact, am cantat doar o singura data cu ea la opera...nu am scapat-o pe jos, nu am trantit-o nimic...am observat astazi o crapatura in head stock la unul dintre cuiele pentru corzi...se pare ca aceasta crapatura se duce si in sus si in joc...atasez o poza sper sa se vada ceva...as dori niste sfaturi, daca e grav daca trebuie sa ma duc in garantie s.s.m.d

 

IMAG0346.jpgIMAG0347.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu se poate spune ca e extrem de grav dar nici foarte bine pentru ca poate sa crape mai rau si sa te trezesti ca, cheita nu isi mai face treaba. Sunt mai multe variante. Poate e lemnul mai prost in zona aia, sau nu e foarte bun, se mai poate intampla asta de la trecerea de la o temperatura scazuta la una ridicata(si invers) brusc, sau de la umezeala s-a umflat si a plesnit, de la transpiratie se mai poate intampla, sau de la apa infiltrata ori nu a fost stearsa cum ce trebuie. Un produs bun de curatat chitara e un Pronto Clasic de lemn. E bun si asta, protejeaza si el lemnul-nu e neaparata nevoie de produse profi de la un guitar shop. Atentie!! Sa nu dai cu Pronto direct pe chitara. Il agiti bine apoi dai pe o carpa si dupa pe chitara. Presupun ca sti ca dupa un timp corzile se murdaresc si ele. Din cauza mizeriei in primul rand le simti tu murdare la deget si e o senzatie nasoala plus ca nu se mai aude la fel de bine. Ca sa le cureti, iei niste spirt si niste tampoane dalea de demachiat(poti si cu vata dar dupa stai sa scoti vata din corzi). Pe tampon torni niste spirt si freci coarda cu el. O sa vezi ca iese un jeg de nu iti poti imagina. Legat de garantie. Mai, daca nu ai curatat-o cu ce trebuie sau nu ai tinut-o unde trebuie sau ai scapat-o-spuneai ca nu s-a intamplat- ar trebui sa mai fie valabila garantia daca nu e nimic din vina ta. Bafta in continuare, sper ca te-am ajutat. Keep Rocking!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.