www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

nothing else matters...


Guest decide
 Share

Recommended Posts

Guest decide

voiam sa intreb si eu la cat timp dupa ce ati luat chitara in mana ati putut canta nothing else matters??eu i incerc de vreo 3 zile si nu pot canta decat primele 2 riff-uri...voi ce ziceti mai incerc sau o las balta si ma apuc de ceva mai usor?? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Hetfield_escu

3 zile????....Vad ca esti incepator.Vorbim dupa 6 luni.Invata inatai acordurile de baza apoi un pic de picking si apoi vorbim de ''Nothing else'''

 

Keept on study dude!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Daca dupa 3 zile de chitara, stii ce sunt alea riffuri e bine :). Eu nu stiam.

Decide, vorba lui hetfieldescu, mai intai invata acordurile de baza, si in paralel cu acordurile invata si nothing else matters. Cu timpul o sa iti iasa toata melodia, ai rabdare, chiar daca nu iti iese ceva, fa o pauza, si apoi continua :)

Spor la cantat

Link to comment
Share on other sites

Guest Pheno

mie mi-a luat cam un an pana la solo, ma rog nu am incercat in fiecare zi dar dupa un an am incercat solou si mi-a iesit super. kestia nashpa ca pentru un incepator cantecu asta nu e tocmai recomandat ca primele note sunt open dar dup-aia se impute ca intra bareuri si astea sunt ushoare doar dupa ce te chinui multa vreme la ele.

Link to comment
Share on other sites

Guest decide

de fapt ati inteles total aiurea am luat chitara acu 4-se implinesc 5 saptamani....dar de 3 zile incerc...cam mult pt ca hey you l-am facut in 3-4 h

Link to comment
Share on other sites

...mda...eu cantam nothing else matters pana la strofa in prima luna de chitara...sa nu zic in a 3-a saptamana chiar...e drept mi-a aratat fratimiu..da oricum...deci nu e imposibil...eu am invatat acordurile dupa...nu e obligatoriu...fiecare face cum ii se pare mai simplu...

eu la 4 luni de chitara nu stiam nici un acord...da cantam intro fade to black,nothin,sanatarium,enter sandman..seek&destroy..asa cum ieseau...parca si mother rusia de la maiden..intro

 

a.. si gama do major :)..

 

nu inseamna ca daca nu stii acordurile nu poti sa canti nimic

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

Nu poti spune ca dupa un anumit interval de timp poti canta o anumita melodie, difera de la om la om, eu de exemplu cant de 1,5 ani da nu stiu nothing else matters, de fapt l-am invatat inr-o zi cand m-am avut de face , dar l-am uitat uite ca nu l-am mai repetat,

Daca nu il poti canta acum , eu zic sa nu te prea chinui, cu timpul o sa-ti mearga Garantat, asta daca nu cumva ai degete lipsa :))

Link to comment
Share on other sites

Guest cancerul

fata ce dumnezeu??uite nu cred k o sa poti nothing else..e cam greut pt tine dar daca vrei am eu arhiva tabulaturi metallica!am toate albumele si la fiecare tabulatura(aproape toate)...si mai au si alte chestii mai usurele(fade to blach,inceputul d la the unforgiven 1..etc...)

 

/offtopic/:vezi k numi merge messul..tieti merge?? ca iam mai auzit p unii din retea ca au aceeasi problema.fati si tu adresa p hotmail k sa vb si p net.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Daca stii sa iti adaptezi Nothing Else Matters, este foarte usor.Felul in care il cant eu, chiar daca nu e corect, se sar unele note, bla, bla..., este in felul urmator:intro-ul il cant ciupind la inceput in Am si D, iar in a doua jumatate Em7, D, C(de trei ori), Em7, D, C, G, B7.Strofa o cant exact ca Hetfield in concerte, adica ciupituri in Em7 si batai pe D si Cadd9.Interludiul il cant ca in taburi, e foarte usor, iar solo-ul ca intr-un tab care se numea "Nem - Acoustic solo";incepe cu corzile mi si si benduite de la tasta 10.Suna bine, zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ms pt aprecieri.

 

Am si spus ca nu e ca in original(1. e pe acustica, 2. sunt alte note).

Uite si tab-ul pentru solo.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest JaymzMedicinist

Io cant de 3 ani si NEM e prima piesa pe care am incercat-o. Si nu m-am lasat batut..am repetat-o prost asa cum suna pana imi taiam deshtele de la bareuri. Si dupa 2 ani o cantam ca in original..cu voce..tot tacamu' :) E grea da e super buna pt fingerpick..adica ciupit. Guitar Pro 4 sucks..pe net gasesti mai multe taburi decat pt altele da multe din ele sunt proaste..pe cand pt Power Tab majoritate sunt ff bune. www.powertabs.net are cel mai bun NEM de pe piata :) Dupa ce-l repeti de-ti sar capacele o sa ti se pare o banalitate :) Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io unul am inceput sa ma gandesc la N E Ma dupa vreo 5 luni de zdranganit la chitara... iti propun sa incerc intre-urile de la fade to black sau one ca sunt mai usoare... partile de acustica bineinteles

Link to comment
Share on other sites

Guest Lucifer

nem e usor daca il canti pe acorduri (ciupitura pe prima coarda tasta 3 si bataie pe Re Do Sol Si in strofa si Do La Re in refren - cel putin asa il cant eu)...e mai grea in varianta originala, de studio...

a, si inca ceva..cineva zicea ca nu avea guitar pro 4....se gaseste f. usor pe dc++...ultima versiune e 4.1.0..

as fi pus-o eu aici, dar nu ma lasa...nush de ce

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Sunteti de acord sa nu postati material supus legii dreptului de autor decat daca acest drept este detinut de voi sau de catre RGC.ro.

 

Uite de ce nu te lasa.Mai Lucifer, tu vrei sa bagi warez aici? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

nem e usor daca il canti pe acorduri (ciupitura pe prima coarda tasta 3 si bataie pe Re Do Sol Si in strofa si Do La Re in refren - cel putin asa il cant eu)...e mai grea in varianta originala, de studio...

Ideea e ca NEM nu prea mai are farmec daca nu incerci sa il canti cat mai aproape de original.

O succesiune de acorduri e usor de inchipuit

Link to comment
Share on other sites

eu dupa mai mult de 1 an (de acustica) am reusit sa cant nothing else matters cap-coada si cu vocea in acelasi timp. e de mare efect, te scuteste de multa vrajeala, ya'll know what i mean :):) . solo-ul mi-a iesit destul de rapid (dupa vreo 2 luni de electrica).

Link to comment
Share on other sites

Problema la Noting else matters nu este ca e dificila pt ca nu este dar imi este greu sa o retin ca e lunga.Voi ce ziceti ati intalnit aceiasi problema?

Link to comment
Share on other sites

Vizavi de piesa, intr-adevar asa e: se invarte in jurul catorva succesiuni de acorduri. No big deal.

Pe de alta parte insa, a tine minte muzica cred ca e ceva nativ. Asa cum un pictor bun poate sa-ti deseneze din minte un chip, un peisaj, asa un muzician poate sa reproduca ce are in cap fara sa transpire si chiar fara ca anterior sa fi tocit la vreo piesa. Ai sa spui ca un muzician de obicei se ghideaza dupa o partitura - nimik mai adevarat. Dar e numai pt a se ghida, in rest...De ex. chitaristii mari precum Satriani, Vai, DeLucia, McLaughlin au niste cantari (respectiv reproduceri din memorie), daca e sa ma iau dupa timpu prestat la un concert, absolut uriase fara sa aiba nici macar o fitzuica in fatza.

Scuze daca a fost nitzel offtopic - ar trebui deschis un topic pe tema asta (daca nu e deja) a individului k spirit fata de chitara, cu perceptii, afinitati etc...unii retin mai ushor, alti mai greu-de ce...etc etc

Revenind, NEM am invatzat-o (fara solo) cred in max. 2-3 zile cu tot cu voce, dupa ce m-am ambitionat si-am scos partitura la strofa pt ca pe net la ora aia nu era decat var mentionata de Lucifer. La mom. respectiv aveam creq un an de chitara. E chiar ushoara piesa.

Link to comment
Share on other sites

La mom. respectiv aveam creq un an de chitara. E chiar ushoara piesa.

Da dar eu am doar 2 luni!

Edited by juvina
Link to comment
Share on other sites

Nu-i nimic. Esti la inceput si e de inteles... Intr-o zi (chiar in curand) ti se va parea ceva care-i de invatzat cat ai fuma o tzigara. Dar cand vezi ca unora le ia vreo 2 ani pt o piesa aha ushoara, te minunezi... Atunci pt intro-ul (si eventual restu piesei) de la Little Wing - var. S.R.Vaughan, oare cat le-o fi luat (daq au avut intentzia asta)??? - please no hard feelings. :)

"Guitar player's first and the only law: practice makes the best"

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se parea mult si imposibil d tinut minte. Da o sa vezi ca la un moment dat dupa ce o inveti, nu mai esti chiar constient de ce bucata urmeaza si vine totul natural fara sa te gandesti. Aveam cam 5-6 luni cand am invatat-o total

Link to comment
Share on other sites

Pai nici eu, da stiam sa tin chitara in mana :).

5-6 de chitara...aaa...solo-ul lui Hetfield suna cam naspa pe acustica da ma rog...

Link to comment
Share on other sites

Nem e super misto!! Am invatat-o destul de repede(impreuna cu Baumwolle si Lucifer pe gardul din fata blocului) in vreo saptamana(ca bagam de la noi asta e altceva da' macar aducea destul de mult). Acum pot sa spun ca o cant aproape ca-n original (ma refer la varianta de studio aia de care zicea si Lucifer mai sus) si suna destul de bine...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.