www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

depanare korg PA-80


Guest florinescu
 Share

Recommended Posts

Guest florinescu

Am un amic in provincie, are un PA 80. Din cand in cand semnalul audio care iese din clapa se diminueaza, apoi isi revine la normal, ca si cand ceva nu face contact cum trebuie. El a mai fost la reprezentanta Korg, in Bucuresti, ptr alta problema si i-au luat o gramada de bani. I-au schimbat una din placile din interior si asta a fost. Acum se pare ca are vreun traseu de cablaj intrerupt ptr ca problema cu scaderea nivelului audio apare in timp ce canta si , daca mai ciocaneste pe ici pe colo, isi revine.

Stie careva prin Bucuresti vreun service pentru asa ceva? (in Buzau, de unde este amicul meu nu a reusit sa faca nimic)

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea un cablaj imprimat nu se poate intrerupe de la sine.

E foarte probabil sa fie un contact imperfect pe undeva, poate e de vina chiar conectorul.Incearca cu un spray de contacte.Sau mai bine du-te la un electronist.Poate fi o problema minora.Asta daca nu ai garantie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest totsemi

Aceasi problema am avuto si eu cu un korg pa 60 scadea volumul aproape la jumate in timpul cantarii.Partea buna e ca am rezolvato f. simplu si nu am avut nevoie decat de o surubelnita si putina banda izolatoare.Te asigur ca dupa aceea nu au mai fost probleme.Asa ca merita sa incercati. :)

 

Am uitat sa-ti spun cati pumni a primit pana am rezolvat problema:1229 pe partea stanga si 278 pe dreapta.Dar stii cate injuraturi am primit eu din cauza ei?FARA NUMAR!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest florinescu

Aceasi problema am avuto si eu cu un korg pa 60 scadea volumul aproape la jumate in timpul cantarii.Partea buna e ca am rezolvato f. simplu si nu am avut nevoie decat de o surubelnita si putina banda izolatoare.Te asigur ca dupa aceea nu au mai fost probleme.Asa ca merita sa incercati. :)

 

Am uitat sa-ti spun cati pumni a primit pana am rezolvat problema:1229 pe partea stanga si 278 pe dreapta.Dar stii cate injuraturi am primit eu din cauza ei?FARA NUMAR!!!!!!!

Pai si unde ai umblat? Era cablajul intrerupt? La modulul ala de audio? Ca banuiesc ca acolo trebuie sa fie buba. Ma gandeam ca ar putea fi si vreun condensator electrolitic ceva, ca defectul dispare uneori si cand realimenteaza clapa. Saptamana viitoare amicul meu vine in Buc cu ea si o sa-mi arunc si eu o privire prin ea, poate ii dau de cap. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.