www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Place muntele cuiva?


Madden
 Share

Recommended Posts

Guest John_OttO
Nu era o aluzie la ce ti s-a intamplat tie, Mihai (desi imi amintesc ca ai spus ca-ti cam place sa alergi pe munte in adidasi, ceea ce nu-i chiar atat de periculos daca-i vara). Era pur si simplu o reactie la cugetarea lui Madden. In cele mai multe cazuri, accidentele pe munte se datoreaza lipsei de experienta, de echipament si de minte. Asta-i tot.

Exemplu concret: duminica la Azuga am vazut doua familii care urcasera pe jos pana la statia de sus a telescaunului, barbatii pe jumatate beti, femeile cu cizme cu toc si copiii in adidasi. Toate incaltarile erau ude si puse la uscat pe soba din cabana. Si barbatii erau din ce in ce mai "veseli". Astia aveau toate sansele sa-si rupa oasele la coborare din pura ignoranta si inconstienta, mai ales ca nu mai era mult si se insera.

Oricum, iti doresc insanatosire grabnica si sa-ti poti permite sa-ti cumperi echipament. Eu unul n-am echipament de iarna, asa ca nu ma incumet sa merg pe munte, oricat de tentant ar fi. Si recunosc ca e tentant, dar eu is din fire foarte precaut.

Bafta!

Da cu cauzele accidentelor ai dreptate.Al meu a fost datorita lipsei echipamentului,dar sincer mai sunt si exceptii.Weekendul acesta era sa-mi pierd un prieten bun intr-o avalansa exact in locul unde mi-am rupt eu piciorul.Norocul lui a fost ca avalansa nu l-a acoperit.Eu deja am scapat de ghips probabil ca intr-o luna voi putea merg pe trasee usoare.Sper sa facem un fel de meeting eventual la vara al RGC-istilor iubitori de munte :) PACE!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am fost pe la jumatea lui noiembrie anul trecut la munte intr'un weekend... traseul a fost busteni-babe cu telecabina(mi'era frica sa urc pe jepi singur), babe-omu si inapoi ca sa dorm la cabana, dar nu m'am interesat dinainte daca sunt locuri asa ca am dormit la o cabana de salvamonti prin bunavointa lor(la catalin daca tin bine minte), ca altfel dormeam pe jos pe'afara. Asta in prima zi, iar a doua o tentativa de coborare pe valea cerbului, care m'a dovedit intr'un final, fiindca am luat'o aiurea... aveam o portiune de zapada inghetata rau, abrupta, nu batea soarele pe'acolo, coltari n'aveam, si inapoi nu puteam sa urc, telefonul mi'a murit, nu trecea nici dracu pe'acolo, asa ca m'am apucat sa sap un adapost pentru noapte, partial pentru ca eram convins ca petrec cel putin o noapte acolo si partial pentru a'mi construi un prag mai mare, fiindca n'aveam decat 1m patrat de pamant orizontal, in rest rapa, si pentru a scapa de frica de inaltime de care eu sufar... am reusit sa dau cateva mesaje unui prieten care era la cabana diham, sa trimita pe cineva, ca nu puteam sa tin telefonul deschis mai mult de 2 minute... ghinionul meu a fost insa ca la vreo 700 de metri de mine, pe partea opusa a vaii, un italian, Mario ceva, schia si a cazut si, din cate am aflat mai tarziu, si'a rupt spatele sau bazinul sau ceva de genul, nu mai tin minte... asa ca toata atentia era indreptata spre el, iar eu am trecut pe planul 2... norocul insa a fost ca a urcat un jandarm pe vale catre italian, altfel mai stateam acolo multa vreme... Am mai fost de cateva ori pe munte, dar intamplarea asta mi s'a parut ca merita impartasita... m'am intors de'acolo cu ceva mai multa incredere in mine, cu mai mult respect pentru munte, si, din cauza lipsei de echipament corespunzator, cu... sa zicem sensibilitate redusa in degetele de la picioare... Mi'a dat o palma muntele fiindca am fost zgarcit si nu mi'am luat ce trebuie, dar i'am descoperit frumusetea... m'a convins sa'mi iau cort si echipament si sa incep sa fac ture regulat, ca altcumva nu se poate... sau, ca sa citez un clasic de dupa gratii, "suddenly, life has new meaning"

post-3086-1169979856_thumb.jpg post-3086-1169979921_thumb.jpg post-3086-1169980025_thumb.jpg post-3086-1169980219_thumb.jpg post-3086-1169980558_thumb.jpg post-3086-1169980611_thumb.jpg post-3086-1169980449_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Petrucci_DT

mie cel mai tare mi se pare in retezat nu mori de foame :) o gramada de mure si fragutze ..... la vara merg in piatra craiului 10 zile cu cortu:P si poate in Apuseni tot cam asa...cine mai vrea?

Scoutzi...Cercetasii Romaniei

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Hehe pe 1 decembrie am facut si eu la coborare valea cerbului.De data asta eu am stat la statia meteo caci cabana era inchisa.E foarte dificila iarna si eu am facut-o fara coltari dar cu pioletul.Stiam daca daca e sa o iau la vale am o "frana".Totusi se pare ca "palma" primita de mine a fost mai dureroasa decat a ta insa intr-adevar dupa asemenea experienta inveti sa iubesti si sa respecti muntele mult mai mult.Multa lume m-a intrebat si inca ma mai intreaba daca ma mai duc pe munte dupa acest accident.Raspunsul e invariabil acelasi:De abia astept sa fiu refacut ca sa ma duc din nou.Vreau mai ales sa revad traseul pe care puteam sa-mi gasesc foarte usor sfarsitul si mai ales vreau sa ajung la Malaiesti sa stau la o bauta cu baietii care au venit dupa mine.Insa tu omule ai facut mai multe greseli decat mine si greseli GRAVE.Unu pe munte nu te duci singur NICIODATA si doi nu te duci prost echipat pe un asa traseu.Stiu a doua greseala am facut-o si eu si acum nu ma mai duc fara coltari iarna.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

totusi cam putina zapada anu asta ? , eu am fost anu trecut in aprilie si era mult mai multa zapada decat in pozele tale :) , frumoase poze, si nu-i de gluma iarna cu muntele :) , si eu cand am fost n-aveam echipament si era sa ma traga in poza de cateva ori :)

 

un mic exemplu mai jos

post-785-1170079983_thumb.jpg

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

@seraphx: nu s'au nimerit poze cu zapada, ca am avut si zapada care trecea de brau in multe locuri, in zona seii, pe masura ce ma apropiam de omu...

@John_otto: stiu ca am facut multe greseli, de'asta am de gand sa o iau mai usor, dar sunt cateva chestii pe care nu le suport, printre care sa'mi spuna cineva ca nu pot ceva... venisem cu propunerea de a ma insoti la 2-3 oameni, dar am fost refuzat si mi s'a spus ca nu se poate... chestie care m'a infuriat... iar cand am ajuns pe munte, inainte sa cobor pe vale am intrebat in stanga si'n dreapta, fiindca nu aveam de gand sa merg pe trasee periculoase, pante abrupte, peretzi etc(asa puteam sa urc pe jepi, dar ce am auzit si am vazut nu mi'a placut) si am auzit ca e usor, am vorbit cu un cuplu cu care am mers la o distanta de max. 100m de la balele la omu si care urma sa coboare tot pe'acolo, si aveau de gand sa coboare in aceeasi zi, sa ajunga in busteni si sa ia trenu pana acasa, chestie care mi'a dat sperante... intr'un final, adevarul e ca frica m'a impiedicat sa continui coborarea... cand a urcat jandarmul la mine, m'a asigurat cu o coarda si am coborat tot pe picioarele mele... eu cu pioletul meu si el cu bete de schi.... poate la vara vizitez "pesterica" mea si'i fac cateva poze:D, ca atunci numai de poze nu'mi ardea...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.