www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grosmann - bisnitar sau lutier


man1ak
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Mi sa declansat man1a sa aflu adevarul despre Grosmann. In esenta ce vreau sa aflu (il invit in mod deosebit pe Cristi Grosu sa argumenteze) este daca Grosmann lucreaza chitarile sale in Romania sau cumpara toate bucatile din afara (s-a vehiculat China) si le asambleaza/vopseste/rebrandeaza in Romnia.

 

Tin sa mentionez ca nu gasesc nimic rau in a asambla chitarile in Romania, dar acest lucru trebuie stiut. E acelasi lucru, daca vreti, cu legea play-back-ului. Tradare dar sa stim si noi.

 

Va spun ce stiu eu despre Grosmann (din experienta, nu din auzite):

 

1. Vinde chitari de o varietate de forme si culori.

2. Are o gama care se cheama 'de serie', in sensul ca nu sunt la comanda

3. Are o gama de chitari care se cheama 'custom', respectiv sunt facute dupa specificatiile de forma, culoare, lemn, doze, bridge etc. indicate de clienti.

4. Am vazut doua chitari custom in lucru (in diferite stadii - bucata de lemn pentru corp, bucata de lemn pentru top, bucata de lemn pentru neck, corpul taiat, corpul finisat, top-ul atasat, top-ul 'carvat' etc.) deci nu cred ca sunt dubii in legatura cu implicarea lui Cristi in fabricarea acestora.

 

Va rog pe cei care stiti ce vorbiti sa va exprimati punctul de vedere.

 

L-am rugat pe Cristi sa posteze poze cu chitarele de serie in diferite stadii de executie, dar inca nu a facut-o. Am pus acest lucru pe seama faptului ca ar fi fost off-topic, drept pentru care am decis initierea acestui thread.

 

Consider ca mai toti forumistii sunt 'Toma necredinciosul' si singurul mod in care pot fi convinsi de un anumit lucru (in special un subiect atat de controversat) este sa vada 'cu ochii lor'. Ma numar printre ei, deci va invit sa aflam adevarul.

 

Inca un lucru: nu ma numar nici printre sustinatorii lui Cristi (desi apreciez foarte mult munca lui - daca este reala) si nici printre opozanti. Nu ma intereseaza nici o pozitie nici alta.

 

Va astept cu argumente si fara flame.

 

Sa traiti.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.