www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tech 21 Gt-2


Guest Vlady
 Share

Recommended Posts

Guest Vlady

Eu tocmai miam cumparat un Tech 21 Gt-2 si suna foarte bine pe orice statie nasoala sau folosit ca DI, dar odata ce il pun pe o lampa suna foarte nasol.Poate sa imi zica cineva dc?

Link to comment
Share on other sites

Eu tocmai miam cumparat un Tech 21 Gt-2 si suna foarte bine pe orice statie nasoala sau folosit ca DI, dar odata ce il pun pe o lampa suna foarte nasol.Poate sa imi zica cineva dc?

 

Pentru ca arhitectura tonului din GT-2 emuleaza lantul complet de sunet (preamp -> power amp -> difuzor -> preluare prin microfon). Or, daca intri cu GT-2-ul, "din nou", intr-un amp pe lampi, apare reundanta, colorarea nedorita a tonului. GT-2-ul nu se foloseste ca o pedala de distortion pe care o trimiti in canalul clean al unui amplificator. El este un preamp care simuleaza tot lantul de sunet, de aceea se foloseste direct in mixer. E "permisa" si utilizarea lui cu un amplificator de chitara, atat vreme cat acesta e foarte transparent, ceea ce e putin probabil. In general amp-urile pe tranzistori sunt mai transparente decat cele pe lampi, de aceea ti se pare tie ca suna "nasol" pe o lampa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.