www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rythim Reproduction


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Am nevoie de un program care sa scoata anumite ritmuri si eu sa le reproduc(cu tastatura si mouseul).

Preferabil sa fie pe nivele, progresiv, de la banalele tam-tam-tam la tam-tam-tam-la-la-mmmm-la-la-la-tam-tam-tam :))

 

Sper ca exista asa ceva, vreau sa-mi dezvolt memoria "muzicala" si sa pot retine ritmurile mai usor.

10x

Link to comment
Share on other sites

Am gasit pana la urma, Ear Master Pro 5 are si Rythim imitation.

 

Ma ajuta cineva, la rythim reading trebuie sa citesc ce e pe portativ si sa reproduc? Sau ar fi trebuit sa se auda si un ritm?

Deocamdata la rythim reading sunt aproape picat, am scos 60% la prima incercare si la a doua 42% :| ... poor, nu?

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Dude... to play guitar... I need training..

Pt. asta trebuie intai sa fiu acceptat la scoala populara de arta...

si pt. asta trebuie sa trec o proba cu ritmuri de-astea... si vreau sa fiu sigur ca intru la scoala asta ... asa ca toata vacanta(sau ce a mai ramas din ea) stau si repet ritmuri ca disperatul pana imi ies perfect :)

 

LE: Am ajund la 83%, se vede ca progresez :)

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

hahaha.

 

Ma intreb cum s-or fi descurcat toti marii chitaristi si fara programe, si fara scoala populara de arte, doar ei singuri-singurei cu urechiusele lor.

 

Despre proba aia la scoala de arte eu stiu ca e o vrajeala, mai demult (acu 5-6 ani) a trecut-o un prieten de-al meu care nici acum nu are pic de ritm si a fost acceptat. Au tot interesul sa te primeasca finca ii platesti. Oricum n-o sa te invete nimic si o sa pierzi timp pretios, dar treaba ta... mult succes

 

Serios, singura cale sa inveti chitara este sa canti tu acolo singur, sa te chinuiesti sa scoti cantece, sa incerci sa le canti bine etc.. nu prea are nimeni ce sa te invete ce nu poti sa inveti mai bine singur, mai ales vreun program.

 

Faci cum vrei, e timpul si banii tai pe care ii irosesti

Link to comment
Share on other sites

Guest geooo

hahaha.

 

Ma intreb cum s-or fi descurcat toti marii chitaristi si fara programe, si fara scoala populara de arte, doar ei singuri-singurei cu urechiusele lor.

 

Despre proba aia la scoala de arte eu stiu ca e o vrajeala, mai demult (acu 5-6 ani) a trecut-o un prieten de-al meu care nici acum nu are pic de ritm si a fost acceptat. Au tot interesul sa te primeasca finca ii platesti. Oricum n-o sa te invete nimic si o sa pierzi timp pretios, dar treaba ta... mult succes

 

Serios, singura cale sa inveti chitara este sa canti tu acolo singur, sa te chinuiesti sa scoti cantece, sa incerci sa le canti bine etc.. nu prea are nimeni ce sa te invete ce nu poti sa inveti mai bine singur, mai ales vreun program.

 

Faci cum vrei, e timpul si banii tai pe care ii irosesti

Total de acord..... cunosc niste tipi care dupa ce au terminat scoala asta habar nu aveau de ritm ... sa cante nici atat. Asa ca singurel... cu truda si sudoare....:). Nu zic ca scoala aia nu e buna al3x_skater insa nu te va invata enorm de multe. Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Am facut rythim reading, imitation si mai ales dictation(care ar fi trebuit sa fie cel mai greu dar am scos 90% din prima).

 

As dori un link, ceva, unde sa fie explicate mai bine notele... whole note, quarter note, 1/8,1/16, 1/32, stiu ca e teorie de clasa a 2-a dar nu am facut la scoala si vreau sa fiu 100% sigur ca am inteles despre ce e vorba.

 

Later edit: exercitile astea sunt ele usoare sau mi se par mie? :))

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.