www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare


Victor

Recommended Posts

Am si eu o intrebare si as vrea mai multe pareri de la oameni care se pricep la electronica unei chitari mai mult ca mine. Luam o chitara copie de strat, cu un brum mare la doze. Cand ating corzile brumul se reduce considerabil. Precizez ca ampliful nu are nici o vina la treaba asta, pentru ca cu o alta chitara nu se intampla asa ceva. Intrebarea e urmatoarea: e vreo sansa ca brumul asta sa fie de la doze in conditiile in care toate lipiturile sunt ok ?

Astept lamuriri si va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

dozele normale de strat au mereu ceva brum (asa numitul "60 cycle hum") - zgomotul generat de doze crescand proportional cu cantitatea de distortion. daca atingi corzile sau puntea de la tremolo se reduce putin zgomotul pentru ca face corpul tau masa cu masa de la chitara. la o chitara cu humbuckere nu prea poti observa asa ceva pt ca acolo practic nu ai 60 cycle hum (poate doar daca ai un setup excesiv de zgomotos).

 

iaca un link folositor pentru cum trebuie setat un stratocaster si cum se poate reduce brumul dozelor. Eu sincer prefer doze noiseless (recomand cu caldura DiMarzio Virtual Vintage) - reproduc intr-o masura foarte buna tonul tipic de single-coil, suna oleaca mai cald si sunt 100% hum-free.

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

brumul apara cant masa are diferite valori in punctele de masa ...se poate rezolva daca te duci la cineva care se pricepe sa refaca circuitul din interiorul chitari ...trebuie pusa masa in stea ...si o ecranare nu ar strica.....

pt detalii uitate pe www.guitarnuts.com

Link to comment
Share on other sites

Asa e,daca brumul dispare(scade) cand atingi corzile,NU e din doze,ci de la masa,e relativ normal sa fie asa,undeva masa trebuie sa fie legata electric la corzi,ca sa faci masa cu mana atunci cand canti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

....incearca in primul rand sa ecranezi cablurile din chitara(unele doze n-au cabluri ecranate.....STR 3 Seymour Duncan) si sa conectezi toate legaturile de "masa" in acelasi punct,de obicei carcasa potentiometrului de volum,penru a evita asa zisele "bucle de masa".

O chestie care nu e prea "ortodoxa" dar se pare ca functioneaza (am vazut eu rezultatele la un tip ...).

Deschizi dozele (capacul de plastic) si invelesti bobinele cu un scoci metalic,de aluminiu mi se pare,dupa care legi de scoci un cablu subtire si-l conectezi la masa.

Nu sta cu instrumentul aproape de monitorul calculatorului,becuri flourescente sau transformatoare de retea in curent alternativ,cele mai multe zgomote vin din afara dozei.......ar fi ideal ca alimentarea amp-ului tau sa aibe si o legatura la pamant......

Astea ar fi niste lucruri pe care sa le ai in vedere.............http://www.stratcollector.com/pups.html

Edited by Izzy Waan
Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

Sall

Pt. problema ta Man, incearca asta...http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php

Catalin

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.