www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Audiophile


Guest Glorfindel
 Share

Recommended Posts

Guest Glorfindel

Buna seara.

 

Ma scuzati ca va deranjez cu o astfel de intrebare de ultra incepator, dar nu stiu unde altundeva sa intreb. Raspunsul la problema asta e probabil evident pt. oricine in afara de mine, fiindca n-am gasit in alte topicuri o discutie asemanatoare.

 

Deci: am cumparat de curand o chitara ESP LTD MH-50, considerand pe baza a multor reviewuri si discutii, ca este o chitara buna pt. incepatori. Am mai achizitionat si o placa M-Audio Audiophile 192, crezand, nu stiu daca corect sau nu, ca pot conecta chitara direct in placa audio, si cel putin pana cand invat bazele, imi ajung boxele Altec Lansing, nu imi trebuie amplificator, etc.

Problema e ca am incercat a multitudine de variante, fara succes, sa fac acest procedeu simplu sa functioneze.

Va rog sa-mi spuneti, in care intrare trebuie sa introduc cablul de la chitara, si ce trebuie sa setez in control panelul M-Audio (sau eventual altundeva), ca sa functioneze.

 

Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Audiophile-ul 192 are numai intrari pentru un nivel al semnalului audio de tip linie. Semnalul de instrument este muuult mai slab decit cel de linie, si, de aceea, iti trebuie ceva cu care sa maresti semnalul audio provenit de la instrument pina cind ajunge la nivelul de semnal de linie. In acest scop, iti trebuie un preamplificator, sau macar o pedala de efect ce poate functiona si ca preamp. In ce priveste preampurile, cred ca oamenii de pe forum care stau in Bucuresti iti pot spune mai multe despre oferta existenta acolo.

 

In opinia mea, inainte sa-ti iei un Audiophile 192 (o placa excelenta si ieftina pentru recording/mixare/mastering, o am si eu), poate ca trebuia sa ne intrebi ce variante ai - cam la acelasi pret ti-as fi recomandat mai degraba un Line 6 Tone Port UX1, pe care in Romania il gaseai aici, si despre care puteai citi aici. Un UX1 cred ca ar fi fost mult mai potrivit pentru tine.

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.