www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care este rolul compresorului ?


Guest Razvain

Recommended Posts

Guest Razvain

As vrea sa stiu ce rol are un compresor si cum functioneaza ...

Am eu niste idei si informatii, insa nu stiu daca sunt tocmai corecte. Asa ca vreau parerea unor avizati.

Link to comment
Share on other sites

citez dintr-un post al lui florin barbu(bass proconsul) de pe xbass:

"Compressorul da sunetul mai incet, atunci cand el este prea tare. Imagineaza-ti un om care sta cu mana pe butonul de volum, si cand il deranjeaza ceva da mai incet. El are urmatoarele corectii:

Treshold = nivenul de la care el incepe sa lucreze (sub treshold nu se intampla nimic, cand sunetul ajunge la el, atunci compressorul il da mai incet)

Ratio = este 1:1 pana 1:infinit. 1:1 inseamna ca nu face nimic, 1:infinit inseamna ca peste treshold nu trece nimic. 1:4 inseamna ca daca sunetul creste cu 4 dB peste treshold, trece doar 1 db

Atack - este cat de repede se da volumul mai incet

Release - este timpul care ii ia compressorului sa revina la starea initiala.

Output Gain- Atunci cand compresezi, este normal ca volumul sa scada per ansamblu. Prin acest buton ridici volumul semnalului compresat in asa fel incat sa revina la nivelul initial.

 

Deci compressorul pe de o parte limiteaza varfurile, egaleaza cantarea. Face notele tari sa sune mai incet, iar prin compensarea nivelului cu Output Gain, practic si notele incete suna mai tare.

Rezultatul ar trebui sa fie un bass mai prezent, care aparent are volum mai mare desi in realitate nu are"

 

 

urmareste topikul de acolo la linkul : http://www.xbass.ro/forum/ ;)viewtopic.php?t=1535&sid=91f3dec71f4b80dbd6b6e834f8e61e7c

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

compresorul se foloseste si la electrica? numai la solouri sau la ritm? ..eu din tot ce am citit pe net am vazut ca e folosit mai mult la acustice...daia intreb...cu basul stiam...asa e...thanx

 

Este folosit si la electrice, chiar din plin. Se foloseste si la solo si la ritm.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.