www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Ibanez Rga32


Guest Iuan Din Deal
 Share

Recommended Posts

Guest Iuan Din Deal

Am o problema cu chitara asta, si anume ca dozele distorsionaza foarte neplacut sunetul, nu pot canta aproape nimic clean. Ceva sugestii inafara de evidentul schimb de doze aveti? Am atasat mai jos un fisier audio. Este cantat printrun simulator de amp, dar nu acela cauzeaza distorsul (face la fel indiferent cat de putin volum ii dau din chitara).

 

PS: Ce-i drept am dat foarte foarte tare pe corzi si un pic de saturatie tot vine de la amp, iar bateriile sunt de vreo luna (2x1.5V) dar am cantat foarte putin la chitara, si la fel face si cand sunt nou-noute.

 

LE: am uitat sa mentionez, nu am lasat nici chitara cu cablu in ea. Tot timpul cand termin de cantat scot cablul.

 

 

dist.mp3

Edited by Iuan Din Deal
Link to comment
Share on other sites

Guest Iuan Din Deal

placa de sunet nu intra in clipping, am volumul dat cat sa am peakuri de maxim -3dbfs, iar chitara face asa si prin amplificatoare reale, insa ce-i drept efectul este ceva mai putin evidentiat. cat despre sfatul lui draugr, nu imi vine sa cred ca nu am incercat inca asa ceva death.gif, o sa incerc spre dimineata.

 

Un pic off-topic: a incercat sa modeze cineva chitarile astea sa accepte mai mult de 3 volti ca alimentare? La emg-uri prin marirea tensiunii se obtin sunete de clean mai putin distorsionate si comprimate, ma gandesc ca si la astea ar trebui sa fie valabila treaba, dar nu stiu cat de bine ar rezista circuitul. am cautat pe google despre tema asta dar nu am gasit nimic pentru dozele mele specifice (Ibanez LZ-3).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.