www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp ieftin


Adi91
 Share

Recommended Posts

Mi-am luat acum de curand o chitara ibanez rg350ex :) si mi-au ramas cam 150 $ pt un amp. Imi puteti recomanda ce as putea lua, eventual ceva de 25 W sau asa pentru exersat si vreun jam. Acuma chestia e ca se zice ca ampurile marshall astea mici au un distors si overdrive bune, chiar dak nu au bassul celor mari. As putea gasi si amp si pedala(ma gandeam la un boss ds-1 care e la 40$ pe musiciansfriend) in banii astia? pls help :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Vlady

Nu stiu ce ai putea sa iti cumperi la banii astia, dar eu iti recomand sa mai strangi niste bani si sa iti iei ceva pe lampi.O chitara fara lampa nu e chitara.Succes cu ampul si sper sa iti gasesti ceva tare.

Link to comment
Share on other sites

Pentru acasa sau un jam cu prietenii 15w sunt o groaza. M-am jucat pana acum cu un Marshall si un Peavey de 15w si pot sa le recomand.

 

Preturile sunt cam pe unde vrei tu. Eu am achizitionat un Peavey Raptor la 4 mil (fara reverb). Amicul meu a dat pe Marshall vreo 150 EUR (cu spring reverb). In functie de preferinte, Marshall-ul in discutie e mai dur si poti sa scoti un drive foarte puternic. Peavey-ul e mai soft (un pic), dar suna excelent.

 

Si unul si altul au doua cai (clean si drive), egalizator cu 3 benzi, intrare de CD/Tape. Te rog sa ma crezi ca la 20% din volum iti zboara creierii.

 

Opinie: nu iti lua pedala de OD/Dist deocamdata. Joaca-te cu drive-ul din amp, e foarte versatil. Eu am doua pedale, dar drive-ul din amp suna mai bine (gusturi personale).

 

Pentru amp-uri pe lampi nu ma pot pronunta, nu m-am dat cu nici unul pana acum. Dar preturile sar mult peste ce vrei tu (un Marshall de 20w e 400 EUR).

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.