www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Need Help


Recommended Posts

Ok, vreau si eu sa imi inregistrez o piesa cu formatia si am nevoie de niste sfaturi pentru inregistratul chitarii pentru ca nu ma prea pricep la recording si la mixat. Am o chitara eletrica Stagg i300vt, un procesor Digitech rp-12 si un amarat de calc la 800 Mhz.

-Procesorul are 3 iesiri, left (care e si pt mono), right si una pentru casti. Pe care sa o folosesc?

-In calc pe ce intrare sa inregistrez pe line-in sau pe cea de microfon?

-Ce soft sa folosec pt inregistrat si cum sa inregistrez in wav sau in mp3?

-La ce calitatea sa inregistrez, pt ca am obs ca de ex la 44100 Hz suna mai rau decat 22050 Hz? (apare un fuzz destul de enervant la 44100 cand bag distortion)

-Sa inregistrez stereo direct, sau mono pe fiecare canal, si apoi la mixaj sa le pun deodata?

-Volumele cum sa fie? Cat mai tare pe procesor, sau pe calculator...?

 

Well, sper ca cineva ma poate ajuta. Stiu ca este un home recording si nu trebuie sa ma astept la rezultate spectaculoase, dar am ascultat ceva inregistrari de aici de pe forum si pot spune ca am fost kiar impresionat.

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

-Procesorul are 3 iesiri, left (care e si pt mono), right si una pentru casti. Pe care sa o folosesc?

 

De obicei iesirea de casti are un EQ specific.Nu exista o regula anume, insa este de preferat sa folosesti iesirile left si/sau right.Just follow your ears.

 

 

-In calc pe ce intrare sa inregistrez pe line-in sau pe cea de microfon?

Din moment ce folosesti un procesor care are rolul de preamp (adica aducerea semnalului la nivel de linie) intrarea normala este cea de line-in.

 

 

-Ce soft sa folosec pt inregistrat si cum sa inregistrez in wav sau in mp3?

 

Eu folosesc cubase.Am auzit lucruri bune despre Adobe Audition parca.

 

 

-La ce calitatea sa inregistrez, pt ca am obs ca de ex la 44100 Hz suna mai rau decat 22050 Hz? (apare un fuzz destul de enervant la 44100 cand bag distortion)

 

Tu acum te referi la sampling rate.Orice inregistrare are un sampling rate.Este o prostie sa inregistrezi la sampling de 22Khz cand o poti face la 44.Daca apare un fuzz, inseamna ca gresesti tu ceva.Poti eventual sa reduci sau sa elimini problema la mixaj.

 

 

-Sa inregistrez stereo direct, sau mono pe fiecare canal, si apoi la mixaj sa le pun deodata?

 

Nu stiu ce poate procesorul tau, insa banuiesc ca stereo nu se refera decat la cateva efecte.Eu iti recomand sa inregistrezi dry, si sa adaugi efectele la mixaj.Daca inregistrezi cu efecte si vrei sa le scoti mai tarziu... tough luck, pe cand de adaugat le poti adauga oricand.

Eu iti recomand sa tragi trackul de chitara mono, de cel putin 2-3 ori (pt fiecare chitara), si sa le suprapui.Asta va da o profunzime mai mare sunetului.

 

 

-Volumele cum sa fie? Cat mai tare pe procesor, sau pe calculator...?

 

Referinta este simpla.Trebuie dat atat de tare cat sa fie destul de aproape de limita de clipping.Sper ca stii ce-i ala clipping.

 

 

Sper ca te ajuta aceste sfaturi de bun simt.Bafta la inregistrat, si posteaza rezultatul cand terminati.

Link to comment
Share on other sites

ok, mai am o nelamurire.

Am incercat sa folosesc sound forge 6.0 pt inregistrat, dar nu pot numa pe intrarea de mic, nu si pe line-in. Daca stie cineva cum pot recorda pe line-in cu sound forge, pls help :). Acuma imi downloadez Cubase-ul ca vad ca toata lumea il lauda inseamna ca ii bun :)

Thanks again!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.