www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Cumpar] Transformator Ptr Alimentare Procesor Line6


Recommended Posts

De curand am intrat in posesia unui procesor Line6 POD Xt Live, singurul inconvenient ar fi ca nu am adaptor la el!

Ma gandesc ca poate are cineva pe acasa si-l tine degeaba, as avea nevoie de un traf cu specificatiile 2A, 9 AC si bineinteles o mufa compatibila! Poate reusesc sa fac o improvizatie!!! :)

 

Ceva in genul asta

http://www.thomann.de/gb/line6_px1.htm

 

Astept oferte!!!

 

Marius: 0763692612

id mess: c.mariuspopescu

Edited by marius_guitar
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa te dezamagesc dar se gaseste greu.

si eu am avut nevoie tot pentru LINE6 si de abia am gasit la un magazin de chitari [nu fac reclama]...

vanzatorul habar n-avea ca il are pe raft... death.gifdeci recomand sa scotocesti cu atentie!!! ninja.gif

 

daca nu gasesti unul specializat cauta ceva de calitate la 2A 9VDC si scoate-i puntea: functioneaza perfect!!! rulez.gif

Edited by danpopp
Link to comment
Share on other sites

alimentator AC ,nu DC draga danpopp!!!!!deci un transformator banal de 220/9 v curent alternativ,(10-15 lei)fara etaj de filtrare.Digitech 60 ron la Guitarshop sau Proguitar,Alesis etc toate sunt potrivite.am Line6 x3 live,Variax,Digitech,Alesis,toate sunt la fel,9 v AC,am schimbat intre ele alimentatoarele,merge fiecare cu oricare alimentator,vezi la Guitarshop ca au Digitech

 

scuze danpopp,acum vad,ca ai zis bine,scoate puntea (diodele,condensatorul) si ai un alimentator AC

Link to comment
Share on other sites

Ms de sugestie "Lori"!

 

Am intrat in posesia unui alimentator, se aprinde, pot face setari, etc dar nu se aude deloc!!! nu vb de cabluri impuscate sau volume ca nu e cazul :)

sa fie oare din cauza faptului ca este de 8.4 V AC/DC, 2.5A? chiar atat de mult conteaza 0.6V?

As aprecia un raspuns la obiect multumesc, este poza atasata cu specificatiile!

post-11114-0-13590900-1313961581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am intrat in posesia unui alimentator, se aprinde, pot face setari, etc dar nu se aude deloc!!! nu vb de cabluri impuscate sau volume ca nu e cazul :)

sa fie oare din cauza faptului ca este de 8.4 V AC/DC, 2.5A? chiar atat de mult conteaza 0.6V?

As aprecia un raspuns la obiect multumesc, este poza atasata cu specificatiile!

 

Practic, alimentatorul original este un transformator de la 220V la 9V (poate cu ceva filtre si protectii). DAR trebuie sa furnizeze vreo 18VA (9V x 2A) catre procesor.

De aceea nu gasesti usor, transformatoarele la puterea asta sunt destul de mari.

Daca te grabesti, da o fuga pe strada Maica Domnului (vad ca esti din Bucuresti) si cauta un adaptor AC/DC de 12V la minimum 18VA (cele de 1.5A sunt la limita, mai bine de 2A). Atentie, sa nu iei unul in comutatie, trebuie sa fie mare si greu. Iei tensiunea direct din transformator si gata.

 

Adaptorul pe care l-ai incercat scoate curent continuu. Merge pentru ca practic procesorul redreseaza inauntru curentul alternativ, adica are doar niste diode pe traseu. Problema este ca:

1. sunt sigur ca adaptorul respectiv nu poate livra puterea necesara: asta inseamna ca in functionare tensiunea scade destul de mult, cu un multimetru ai putea afla si cu cat.

2. chiar daca adaptorul tau ar putea livra puterea necesara, cei 8.4V teoretici mai pierd inca 1.2-1.4V pe etajul de redresare din procesor. Dupa o socoteala simpla avem 8.4 - 1.4 = 7V. Adica 2.6V mai putin decat tensiunea nominala a alimentatorului original.

 

Din cate stiu eu produsele Line 6, ar putea functiona la tensiunea asta. Doar ca cei 7V sunt in realitate mult mai putini din cauza puterii insuficiente livrate de alimentator.

 

LATER EDIT: A, si ai avut noroc ca polaritatea adaptorului incercat s-a potrivit cu cea a etajului de redresare din procesor. Daca era invers, nu functiona deloc.

 

EVEN LATER EDIT: Eu m-as gandi putin la valoarea procesorului si daca merita sa fac economia asta. Si eu am un multimetru in sertar.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.