www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Voce


Guest dachido
 Share

Recommended Posts

Guest dachido

Salut....Ma cheama ciprian si am 18 ani. Am si eu o problema legata de vocea mea...Sa spunem ca acum o luna am avut 3 spectacole solo. Toata lumea mi-a spus ca am cantat foarte bine si ca am o voce frumoasa, insa eu nu vad acelasi lucru. Cand cant imi aud vocea perfect si observ ca iau notele si melodia suna foarte bine, insa cand incerc sa inregistrez ceva ies jalnicdeath.gif. Am impresia ca nici macar nu e vocea mea adevarata. Poate cineva sa-mi dea niste sfaturi,hints?...Orice ma ajutarespect.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

Salut....Ma cheama ciprian si am 18 ani. Am si eu o problema legata de vocea mea...Sa spunem ca acum o luna am avut 3 spectacole solo. Toata lumea mi-a spus ca am cantat foarte bine si ca am o voce frumoasa, insa eu nu vad acelasi lucru. Cand cant imi aud vocea perfect si observ ca iau notele si melodia suna foarte bine, insa cand incerc sa inregistrez ceva ies jalnicdeath.gif. Am impresia ca nici macar nu e vocea mea adevarata. Poate cineva sa-mi dea niste sfaturi,hints?...Orice ma ajutarespect.gif

 

Si eu am avut aceeasi senzatie prima data cand mi-am auzit vocea inregistrata.

Explicatia e combinata: in primul rand, nu-i asa ca atunci cand te inregistrezi ai emotii ? ai emotii mai mari decat iti inchipui si mai mari decat atunci cand canti live (la mine asa era). live prinzi curaj vrand-nevrand, e ca si cum te-ar impinge cineva intr-un bazin adanc si trebuie sa te descurci. cand apesi pe rec, esti doar tu fata in fata cu adevarul :) si ti se face frica

 

in al doilea rand, probabil ca intr-o oarecare masura intr-adevar nu esti obisnuit sa-ti auzi vocea asa cum e de fapt, this is your wake up call :)

 

Ce poti sa faci: 1. sa asculti inregistrari live cu tine intru comparare 2. sa te inregistrezi cat mai mult si cat mai des ca sa prinzi curaj

Link to comment
Share on other sites

de fiecare data cand aud de 'problema' asta ma buseste rasul.

pentru ca toti trecem prin faza asta si cu totii trebuie sa invatam do's & dont's.

trebuie sa constientizezi ca intr-un fel iti suna vocea in cap si altfel suna pentru cei care te asculta.

in plus, cand inregistrezi, cel putin la inceput, trebuie sa inveti sa te asculti. fara efecte/reverburi/delay-uri.

cu timpul o sa vezi ca o sa canti altfel. trebuie doar sa fii pregatit sa-ti privesti vocea din alt unghi.

 

si legat de asta, toti spun sa-ti privesti vocea ca pe un instrument.

de acord, dar gandeste-te ca e un instrument pe care nu il poti vedea, nu e o chitara ca sa stii ca suna prost pentru ca iti tii degetele in nu stiu ce fel.

in plus, vocea iti e influentata enorm de psihic si fizic. daca nu esti in apele tale, n-ai dormit suficient sau te doare ceva, o sa se vada/auda si in voce.

 

legat strict de inregistrare: controleaza-ti pozitia cand canti (nu e ok sa stai pe scaun si mai ales sa te agiti), obisnuieste-te cu microfonul (distanta, volum voce si negativ in casti) si cel mai important, be yourself.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.