www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nelamurire cu Peavey


DanJBS
 Share

Recommended Posts

Sal. Am luat recent un Peavey Studio pro 112. Totul a fost ok pana sa incerc faza aia de loop. Am bagat zoom ul meu 505II pe acolo si nu pot sa va spun ce sunete am obtinut. Deci din effects send am bagat in proc si din proc am bagat inapoi in return. Ingrozitor. Si faza naspa ca la volumul setat pe 1 facea un zgomot de am zguduit vecinii. Am incercat sa dau si procul mai mic la volum dar degeaba. Si distorturile care direct prin proc erau puternice aici sunau a overdrive. E cumva facut asta numai pt pedale analogice????

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

sau poti sa incerci sa dai volumul din procesor foarte incet...banuiesc ca ai potentiometru de volum pt loop? foloseste-l p-ala iar din procesor mergi cu volumul foarte mic

 

sau: sigur ai cablat totu cum trebuie? ma refer la faza send/return. sau verifica cablurile daca sunt intregi

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

dak are cabsim, trebe sa il dezactivezi inainte

Scuze dar nu stiu ce e aia cabism. Nu vad alte butoane decat alea care stiu ce fac.

 

sau poti sa incerci sa dai volumul din procesor foarte incet...banuiesc ca ai potentiometru de volum pt loop? foloseste-l p-ala iar din procesor mergi cu volumul foarte mic

 

sau: sigur ai cablat totu cum trebuie? ma refer la faza send/return. sau verifica cablurile daca sunt intregi

Am cablat totul cum trebe si cablurile sunt ok . Unul din ele e de la o chitara stagg deci baga mult zgomot de fond, dar e ok daca il pun din chitara in proc. Volumul din procesor l-am dat sub 10 si normal e la 40. nu am vazut nici un potentiometru de volum pentru loop.

 

Am pus o imagine cu front panelul ca sa vedeti ce potentiometre si switchuri are.

post-1245-1151136912_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

Unul din ele e de la o chitara stagg deci baga mult zgomot de fond, dar e ok daca il pun din chitara in proc.

pai ce cauti cu cablu din chitara in proc daca pui procu pe loop? :)

 

 

Daca ti-ai luat amp, ce mai vrei sa faci cu zoomul ?

delay, hall, chorus...chestii pe care le poti obtine si din electronice ieftine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

cabsimul este capacitatea unor procesoare sa simuleze sunetele unor anumite tipuri de boxe sau cabinete

Link to comment
Share on other sites

Am fost scos toate efectele din zoom , ca vroiam sa incerc exact faza asta de chorus cum suna peste distorsiunea amp-ului. Deci nu a ramas setata nici o obtiune de simulare combo .

Nu intentionez sa folosesc Zoom ul tot timpul dar eram curios cum functioneaza chestia aia cu loop. Sa vad ce avantaje are.

Am incercat sa bag chitara in amp si pe high gain si pe low si tot suna cam tare si nu se aud efectele cum trebe. De ex un distort puternic de pe zoom care normal imi suna raschet pe asta suna un fel de overdrive cu multe medii si la volume foarte mari cum am mai precizat mai devreme.

Vroiam sa vad cum functioneaza cu zoomul ca sa vad daca se merita in timp sa imi iau pedalute boss :) care sa faca treaba procului.

 

Ziceam ca in cazul in care il pun la chitara imi baga zgomot de fond putin mai mare ca celelalte cabluri. Nu ca bag chitara in proc direct. Ziceam de situatii diferite.

Link to comment
Share on other sites

Un multiefect poate avea mai multe functii in acelasi timp sau doar una.Depinde de scula respectiva.De ex g-major are modulele de efecte comutabile ca ordine si tip de efect-serie sau paralel.Si alt exemplu DSP2024-Behringer -are doar o singura functie de efect-reverb sau delay sau ce o mai avea el pe acolo(in afara de niste preseturi f limitate ca posibilitati).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.